InstagramFacebookYoutube
Suplementy

Predtréningové pumpy (L-arginín) – základy pre začiatočníkov

28. augusta 2019
Predtréningové pumpy (L-arginín) – základy pre začiatočníkov
Medzi základné suplementy pri budovaní svalovej hmoty možno zaradiť proteíny, kreatín a aminokyseliny. Cvičenci sa po nich často začínajú obzerať po ďalšom vylepšení suplementácie a zameriavajú sa na špecializované produkty, medzi ktoré patria aj tzv. predtréningové pumpy.

Tieto doplnky sa užívajú pred tréningom s účelom zvýšenia energie, efektívnosti tréningu a rýchlejšiemu rastu svalovej hmoty. Označujú sa ako „pumpy“, pretože jednoducho povedané človeka napumpujú, dodajú mu energiu, koncentráciu na tréning a vytrvalosť.

Dostupné sú v troch formách – v práškovej, tabletkovej a tekutej. Podľa toho sa odvíja aj cena, pričom tekuté bývajú efektívnejšie i drahšie. V tejto kategórii si dávať pozor treba na hlavne kvalitu a cenu.

Článok pokračuje pod reklamou


Mnoho suplementov tohto druhu je preceňovaných a treba si dávať pozor na lacnejšie alternatívy, ktoré viac vzbudzujú negatívne ohlasy ako tie pozitívne. Efektívnejšie suplementy sú j drahšie, a tak sa naskytá otázka, či sa vyplatia bežnému cvičencovi. Odpoveď by nemusela potešiť ich výrobcov...

Väčšina suplementov tohto radu je založená na účinkoch semi-esenciálnej aminokyseliny L-arginínu, ktorá podporuje syntézu bielkovín a vytváranie oxidu dusnatého v organizme. To spôsobuje lepšie napumpovanie svalov, vďaka čomu sa do nich dostane viac stavebných látok. To zabezpečí lepší výkon a rast svalov po výkone. Po ňom je užitočná aj schopnosť redukovať svalovú horúčku.

Z L-arginínu sa odvodili ďalšie formy stimulantov tvorby oxidu dusnatého, ako arginín etyl ester (pýši sa lepšou absorpciou), AAKG (sústredí sa na väčšie napumpovanie počas tréningu), citrulín (odďaľuje únavu a podporuje svalovú energiu) a agmatín (vedľajší produkt, ktorý podporuje napumpovanie, transport živín a lepšie prúdenie krvi).

Tieto doplnky boli podrobené aj niekoľkým štúdiám, ktoré u niektorých ľudí skutočne preukázali nárast oxidu dusnatého, ktorý skutočne zlepšil prúdenie krvi. Žiadna zo štúdií však nedokázala výrazný rast svalovej hmoty u testovaných subjektov, hoci vo väčších množstvách bol stimulovaný rastový hormón. Dlhodobé nadmerné užívanie však so sebou môže priniesť aj vedľajšie účinky – bolesti hlavy, slabosť, hnačky, alergie, zápaly, zhoršenie astmy či nízky tlak krvi.

Kto si môže tieto suplementy dovoliť, nech si zvolí tie kvalitnejšie a nehľadí na cenu, inak bude možno sklamaný. Tí, ktorí pozerajú aj na peniaze, tým by sa možno oplatilo viac investovať korunky do proteínu či kreatínu, ktorý pred tréningom dodá silu. Prípadne môžete suplementovať kofeínom, ktorý vás nabudí podobne.

Ak sa vám nechce cvičiť, niektoré účinkujú, iné skôr pomáhajú placebo efektom. Ak vám chýba motivácia, čo takto si pozrieť nejaké motivačné video alebo pustiť skvelú hudbu, ktorá vás napumpuje trochu iným spôsobom? A lacnejšie...

Letný režim, pôvodne z : 17.04.2013.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist