Výživa

Prijímajte menej prázdnych kalórií

26. júla 2022
Prijímajte menej prázdnych kalórií
Skvelým spôsobom ako pomôcť lepšie si ustrážiť telesnú hmotnosť je jesť menej prázdnych kalórií. Ide o kalórie z pevných tukov, cukru alebo z oboch naraz. Mnoho prázdnych kalórií pochádza z jedál a nápojov, ktoré poskytujú len málo živín.

Jedná sa o jedlá ako sladké dezerty, sladené nápoje alebo cukrovinky. Dodatočný cukor a tuky v týchto potravinách obsahujú dodatočné kalórie, ktoré nie sú potrebné. Napríklad šálka mlieka obsahuje zhruba 150 kalórii, pričom viac ako 60 pochádza z tuku a sú tým pádom prázdne. Odtučnené mlieko obsahuje rovnaké množstvo vápnika a iných živín, ale má len necelých 90 kalórii a žiadne nie sú prázdne.

Bez ohľadu na vaše súčasnú váhu by nemali byť prázdne kalórie významnou súčasťou vašej výživy. Niektoré jedla a nápoje môžu priniesť do tela aj želaná živiny, ale môžu obsahovať aj zbytočné kalórie, ktoré vedú k naberaniu tukov alebo k bránení vašej snahy schudnúť. Človek by nemal prijať viac ako 15 % kalórií z pevných tukov a cukru. V súčasnosti ich však dosť ľudí prijíma v nadmernom množstve.

V súčasnosti veľa jedál a nápojov, ktoré konzumujeme obsahujú prázdne kalórie. Do jedla ich privádzajú pevné tuky a pridaný cukor, ktoré nemajú žiadne iné cenné živiny. Z tohto dôvodu voláme kalórie pochádzajúce z týchto zdrojov ako „prázdne“.

Pevnú tuky sú tuky, ktoré sa v bežnej teplote v miestnosti udržujú v pevnom skupenstve, čiže sa jedná o maslo, hovädzí tuk. Vo veľkom ich nájdeme v potravinách spracovaných pri ich výrobe v továrňach. Pridaný cukor dodáva jedlám alebo nápojom sladkastú chuť, ale nič iné.

Pevné tuky a pridaný cukor môže urobiť z jedla alebo nápoju niečo viac chutnejšie, ale tiež pridávajú veľa kalórií, z ktorých sa priberá. Nasledujúce jedlá obsahujú najviac prázdnych kalórií: pizza, zmrzlina, klobása, hot dog, slanina, syr, koláče, šišky, sušienky, sladené nápoje, energetické a športové nápoje a komerčne spracované ovocné džúsy.

Tieto jedla a nápoje sú hlavným zdrojom prázdnych kalórií, ale mnohé z nich existujú vo verziách s nižším obsahom tukov alebo bez cukru. Napríklad: nízkotučný syr, nízkotučné párky, džúsy bez cukru. Všimnite si, že takéto alternatívy obsahujú menej celkových kalórií ako tie bežné.

Existujú jedlá, ktorých všetky kalórie sú prázdne. Sú však aj potraviny, ktoré síce obsahujú pevné tuky alebo cukry, ale tiež u nich nájdeme aj dôležité živiny. Obe skupiny možno nahradiť zdravšími pokrmami. Napríklad: plnotučné mlieko nahradíme odtučneným, sladenú jablkovú šťavu nahradíme nesladenou, bežné hovädzie mäso nahradíme chudým, vysmážané kura nahradíme pečeným a pod.

Ako eliminovať prázdne kalórie?

1. JEDLÁ A NÁPOJE S MINIMOM CUKROV A TUKOV
Vyberajte si jedlá a nápoje bez pridaných cukrov a pevných tukov, alebo len s ich minimálnym obsahom. Namiesto sladených nápojov napríklad pite vodu. Prijímajte len netučné mäsá alebo nízkotučné mlieka či syry.

2. ZNÍŽTE PRÍJEM CUKROV A TUKOV
Pokojne si vyberajte aj jedlá a nápoje s pridanými cukrami a pevnými tukmi, ale len zriedkavejšie. Jedzte sladké dezerty len raz za čas a väčšinu dní konzumujte namiesto nich ovocie. Koláčiky, zmrzlinu, pizzu, hot dogy či bežný syr si doprajte občasne a vtedy si ich aj lepšie vychutnáte.

3. JEDZTE MENŠIE PORCIE JEDÁL S CUKRAMI A TUKMI
Keď musíte mať jedlo a nápoj s pridanými cukrami a pevnými tukmi, jedzte radšej menšie porcie. Napríklad, namiesto troch kopčekov zmrzliny sa uskromníte s jedným a radšej si ho viac vychutnajte.

Letný režim, pôvodne z 25.07.2014.