Zaujímavosti

Zdravšie deti sú lepšie v matematike a čítaní

24. júla 2016
Zdravšie deti sú lepšie v matematike a čítaní
Vždy, keď sa na škole pozreli ľudia na športovca, bol automaticky spojený s tým, že sa mu študijne dobre nedarí. Nová americká štúdia však ukazuje, že deti, ktoré sú fyzicky aktívnejšie, sú lepšie v matematike a čítaní.

Doktor Bob Rauner, ktorý riadi neziskovú organizáciu zaoberajúcu sa zdravým vývojom detí, preukázal, že zdravšie deti, ktoré mali viac pohybu, mali lepšie výsledky testov ako tie, ktoré boli menej aktívne a ťažšie.

Výskum sa uskutočnil na základnej škole v Lincolne, štát Nebraska, a zapojili sa doň študenti od štvrtého po ôsmy ročník. Výskumníci potom analyzovali ich testy z matematiky a čítania, ktoré následne porovnali s aeróbnou kapacitou detí a ich indexom telesnej hmotnosti (BMI).

Výsledné zistenie bolo nasledujúce – fyzicky zdatnejšie deti mali o 2,4-krát lepšiu šancu úspešne prejsť matematickým testom a 2,2-krát väčšiu šancu prejsť testom v čítaní v porovnaní s deťmi, ktoré neboli v kondícii.

Tento výskum okrem iného ukázal, že trend znižovania počtu hodín telesnej výchovy na školách nie je tým najlepším riešením. V súčasnosti sú deti viac vystavené sedavému typu života, a tak práve aktivita v škole by mohla viesť nie len k ich lepšiemu prospechu, ale hlavne zdraviu.

Letný režim, pôvodne z 28.4.2013.