Cvičenia, ktoré môžete robiť krátko pred spaním
Garcinia Cambogia – o aký doplnok výživy ide?
Chyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia na prerušovanej hladovke
Sila malých zmien: Vplyv úchopu a postoja na cvičenie
Reklama
Tréning

Kedy robiť kardio, po alebo pred tréningom?

ikonkaSnažíte sa schudnúť a venujete sa aj dvíhaniu činiek. Viete, že spolu so zmenami v jedálničku je dôležité venovať sa aj väčšiemu objemu kardiovaskulárneho tréningu, tzv. kardiu. Chcete ho spojiť spolu so silovým tréningom, no viete čo je lepšie absolvovať ako prvé?

Kardio je dlhšie trvajúci tréning s neustálym pohybom v určitej intenzite, ktorý zapája do aktivity viaceré veľké svalové skupiny a vedie k spaľovaniu tukov a zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia.

Silový tréning je aktivita vykonávaná v krátkych časových obdobiach prerušovaná prestávkami medzi sériami cvikov, ktoré sa vykonávajú s odporom v podobe činiek alebo vlastného tela. Jeho cieľom je budovať silu a svalovú hmotu.

Keďže už máme predstavu o rozdieloch jednotlivých druhov tréningov, poďme sa zamerať na to, v akom poradí je ich lepšie robiť, ak ich chceme odcvičiť krátko za sebou.

Kardio pred silovým tréningom

Kardio pred tréning zaraďujú ľudia hlavne v období, kedy sa sústredia na chudnutie a nezáleží im moc na tom, aby mali dosť sily pre dvíhanie činiek. Boja sa tiež, že by vtedy pre nedostatok energie prijatej zo stravy (pri diéte) nevládali absolvovať 40 minút na rotopede či bežeckom páse.

Takýmto rozložením tréningov si zaistite viac sily pre intenzívnejšie kardio, tým pádom bude aj váš aeróbny tréning efektívnejší. Bude maximalizovať výdaj energie a tým pádom aj spaľovanie tukov. Pri dobrom pitnom režime zostanete pripravený aj pre dobrý tréning s činkami.

Štúdie dokázali, že kardio pred tréningom má pozitívny vplyv pre lepšie kardiovaskulárne zdravie a navyše, psychologicky je ľahšie absolvovať 40 minút aeróbnej aktivity pred posilňovaním ako po ňom.

Kardio po silovom tréningu

Tí, ktorí zaradzujú kardio po tréningu to robia z dvoch dôvodov – nechcú sa unaviť pred dvíhaním činiek, aby tak negatívne neovplyvnili svoju snahu pri budovaní svalovej hmoty a myslia si, že takáto aktivita po tréningu spáli viac tuku.

To, že sa takýmto rozpisom udržuje energia pre tréning s činkami znie logicky, ale pravda je to len čiastočná. Ak budete robiť aeróbny tréning s miernou intenzitou aj 40 minút, pri doplnení glykogénu po tréningu v minulom dni jeho zásoby ani zďaleka nevyčerpáte a pre posilňovanie vám ho zostane dosť na to, aby ste absolvovali kvalitný tréning. Navyše, po kardiu si energiu môžete doplniť energetickým nápojom alebo tyčinkou.

Čo sa týka pálenia tuku, táto výhoda znie atraktívne. Cela myšlienka spočíva v to, že ma silovom tréningu máte vyčerpané zásoby glykogénu, čím sa dostanete do zóny pálenia tuku. Tá je však vedecky dokázaným mýtom. Tuky sa totiž pália vtedy, ak vaša celková prijatá energia klesne pod úroveň tej z tela vydanej.

Rozhodnutie

Mnoho trénerov tvrdí, že robiť veľa kardia pred posilňovaním spôsobuje katabolizmus, ktorý rozkladá svalové bunky a obmedzuje svalový rast. Hoci je to pravda, dá sa tomu jednoducho zariadiť vhodnou výživou pred, počas a po tréningu. Tiež treba aeróbnu aktivitu držať pod hranicou jednej hodiny. Viac škody môže v tomto smere urobiť aj dlhé kardio po tréningu, kedy zničené svaly doslova túžia po potréningovom nápoji.

Aj keď znie dobre kardio po tréningu, výhodnejšie sa javí venovať sa aeróbnej aktivite pred ním. Najpodstatnejšie však je to, čo vám najviac vyhovuje, aby ste ho hlavne robili pravidelne. Poradie môžete občas striedať, aby ste si dodali pestrosť celému tréningovému snaženiu. Dôležitá je hlavne tá sústavnosť.

Článok bol pôvodne vydaný 29.4.2013.

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

cvicenia-ktore-mozete-robit-kratko-pred-spanimCvičenia, ktoré môžete robiť krátko pred spaním sila-malych-zmien-vplyv-uchopu-a-postoja-na-cvicenieSila malých zmien: Vplyv úchopu a postoja na cvičenieako-vam-obohatia-trening-sportove-hodinkyAko vám obohatia tréning športové hodinky? 18-veci-ktore-su-dokazom-toho-ze-vas-trening-funguje18 vecí, ktoré sú dôkazom toho, že váš tréning funguje!jednoduche-20-minutove-treningy-bruchaJednoduché 20-minútové tréningy brucha
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
Propagujte svoju firmu na našom webe!
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist