Zaujímavosti

Kedy sa ľahšie odoláva chutnému pokušeniu?

20. augusta 2017
Kedy sa ľahšie odoláva chutnému pokušeniu?
Nová štúdia Kresťanskej univerzity v americkom Texase preukázala, že ak sa neviete rozhodnúť či odolať pokušeniu v podobe nezdravého jedla, pomôže vám malá pomôcka na to, aby ste urobili tú správnu voľbu.

Vedci prišli na to, že ak by ste vedeli, že bude trvať dve hodiny chôdze na to, aby ste spálili kalórie z cheesburgeru, s väčšou pravdepodobnosťou by ste poň nesiahli. Keď však túto vedomosť nemáte, chutnému pokušeniu neodoláte.

Výskumníci zistili, že ak mali ľudia v reštauráciách v menu vedľa jedla vyznačené aj množstvo potrebnej fyzickej aktivity, ktorú by museli vykonať, aby spálili prijaté kalórie z daného jedla, radšej si objednávali zdravšie alternatívy a skonzumovali menej kalórií.

Ako vzorka slúžila skupina 300 ľudí vo veku medzi 18 a 30 rokmi, ktorým boli dávané tri verzie ponuky jedál – bez uvedenia kalórií, s uvedením kalórií a s uvedením množstva aktivity potrebnej na spálenie prijatej energie. Pri prvých dvoch skupinách bolo zaznamenané porovnateľné množstvo objednávok vysokokalorických jedál, kým pri tej tretej bol zaznamenaný ich značný pokles.

Výsledkom štúdie ja tak skutočnosť, že ľudí od konzumácie neodradí ani vedomosť o počte kalórii obsiahnutých v jedle. Keď si však človek vie spojiť prijaté množstvo s fyzickou aktivitou, omnoho ľahšie tomuto jedlu odolá, pretože si je vedomý, že napríklad dve hodiny chôdze za jeden cheesburger nestoja.

Letný režim, pôvodne z : 4.5.2013.