17 ľahkých spôsobov, ako si vytvoriť zdravšiu domácnosť
5 tréningov pre rozvoj hmoty vášho chrbta
Tréning legendy IV. – Dave Draper a jeho obľúbený program
7 najväčších chýb, ktoré robia ľudia snažiaci sa jesť zdravo
Reklama
Zdravie

Čo o vás hovorí farba moču a stolice?

ikonkaMaličké deti majú radosť z toho, keď sa vykakajú do záchoda. Dospelí však pozornosť svojej stolici ani moču príliš nevenujú. Ide však o veľmi dobré odzrkadlenie toho, či sa s vaším zdravím niečo nedeje.

Najbližšie, keď pôjdete na záchod, pozrite sa na to, ako vyzerá to, čo z vás vyšlo ako odpad. Farba moču i stolice toho môže o vás prezradiť veľa.

Moč

Moč je produktom obličiek, ktoré vyfiltrujú celý objem krvi približne raz za päť minút. Ich najdôležitejšou úlohou je udržať rovnováhu medzi vodou a soľou v tele, čím pomáhajú regulovať tlak krvi. Precízne sa zbavujú správneho množstva každej z týchto látok, aby boli v rovnováhe. Zbavuje sa aj odpadových látok.

Pre obličky je dôležité, aby ste mali dostatočný príjem vody. O tom, že jej nemajú dostatok, upozornia vaším močom. Jeho farba môže prezradiť aj iné veci, ako je nedostatok vody v tele. Pri pohľade na tabuľku zistite viac:

Stav moču Čo to znamená?
Spenený v moči je príliš veľa bielkovín
Svetložltý moč je úplne zdravý
Tmavožltý vaše telo nemá dostatok vody
Zelený zvyčajne ho spôsobujú modré farbivá v jedlách či nápojoch
Zakalený sprevádza ho časté močenie a pálive pocity - spôsobuje ho infekcia mechúra
Tmavohnedý spôsobuje ho žltačka a iné poruchy pečene
Červený v moči sa nachádza krv z obličkových kameňov, zápalu/infekcie mechúra alebo rakoviny

Stolica

Stolica obsahuje zvyšky z toho, čo tráviaci systém nevyužil po tom, čo absorboval všetky živiny z jedla. Tvoria ju aj baktérie, pozostatky vlákniny a aj voda. Ak nemáte stolicu pravidelne, práve voda sa začne znova vsakovať, čo spôsobí, že budete mať tvrdšiu stolicu a ťažšie z vás vyjde von.

Všetko, čo absorbujú črevá, prejde najskôr pečeňou, ktorá obsahuje prirodzené filtre a metabolizuje nebezpečné látky na neškodné. Sama sa dokáže regenerovať, no jej najväčším nepriateľom je alkohol.

Keď už vaša stolica skončí v záchode, jedným pohľadom môžete identifikovať jej farbu a zistiť, čo vám vaše telo hovorí. Opäť vám to prezradí prehľadná tabuľka:

Stav stolice Čo to znamená?
Hnedá ponorená ľubovoľný odtieň hnedej je zdravý
Hnedá plávajúca stolica má v sebe veľa tukov, takže jete viac tukov, ako telo dokáže pracovať
Hnedá s čiernymi škrvnami naznačuje krvácanie v hornej časti tráviaceho systému, ale je možné ju pozorovať aj pri užívaní určitých doplnkov výživy (železo) či liekov
Zelená stolica je normálna a jej sfarbenie spôsobuje príliš veľa zelenej listovej zeleniny v strave
Biela až ílovitá naznačuje prítomnosť žlčových kameňov, nádoru na pankrease alebo žlčovode
Červená alebo krvavá ukazuje krvácanie v spodnej časti tráviaceho systému, no podobné zafarbenie dokáže spôsobiť aj príliš veľa skonzumovanej cvikly
zdroj: fix.comZviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

17-lahkych-sposobov-ako-si-vytvorit-zdravsiu-domacnost17 ľahkých spôsobov, ako si vytvoriť zdravšiu domácnosť styri-veci-ktore-vam-moze-zivanie-naznacovatŠtyri veci, ktoré vám môže zívanie naznačovať trapi-vas-nomofobia-tieto-priznaky-ju-odhaliaTrápi vás nomofóbia? Tieto príznaky ju odhalia posilnite-si-mentalne-zdravie-vdaka-tymto-tipomPosilnite si mentálne zdravie vďaka týmto tipomnecitate-mali-by-ste-zacat-toto-su-vyhody-pravidelneho-citaniaNečítate? Mali by ste začať. Toto sú výhody pravidelného čítania
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist