17 ľahkých spôsobov, ako si vytvoriť zdravšiu domácnosť
5 tréningov pre rozvoj hmoty vášho chrbta
Tréning legendy IV. – Dave Draper a jeho obľúbený program
7 najväčších chýb, ktoré robia ľudia snažiaci sa jesť zdravo
Reklama
Zaujímavosti

Koľko kalórií prijmete navyše, keď sa nevyspíte?

ikonkaUrčite ste si už všimli, že čím menej spíte, tým ste cez deň hladnejší. Vedci potvrdili, že je to skutočne tak. Možno vás však prekvapí, koľko kalórií navyše prijmete, keď nebudete spávať dostatočne dlho.

Nedávno štúdia uverejnená v Európskom žurnále klinickej výživy skúmala, koľko kalórii navyše príjme človek, ktorý je unavený a nevyspatý. jej závery potvrdili to, čo sa v ostatných rokoch začalo presadzovať – spánok je tretím pilierom kontroly hmotnosti po výžive a cvičení.

Predchádzajúce štúdie už ukázali, že nedostatočný spánok je spojený s obezitou a cukrovkou druhého typu. Vedci sa však ešte nepokúsili zistiť, aký má kalorický efekt. Až doteraz.

Vedci si zhromaždili výsledky z 11 predošlých štúdií, ktorých subjektmi boli ľudia, ktorí síce spali, ale nie dostatočne dlho. Sledovali zaznamenané kalórie u 172 ľudí vo veku 18 až 50 rokov, ktorí boli oboch pohlaví a rôznych váh (normálna, nadváha, obezita). Spali len tri a pol až päť a pol hodiny. Všetky štúdie mali aj kontrolné skupiny, z ktorých subjekty spali sedem až 12 hodín za noc.

Výsledkom bolo, že ľudia s nedostatočne dlhým spánkom skonzumovali denne v priemere o 385 kalórií viac, ako vyspatí ľudia. Obrazne teda zjedli o štyri a pol krajca chleba viac, ako by zjedli, ak by mali kvalitnejší spánok.

Vedci tiež zistili, že nevyspatí ľudia mali tendenciu jesť viac tučných jedál a menej bielkovinových. Príjem sacharidov zostal približne rovnaký.

Predošlé štúdie zistili, že nedostatok spánku umožňuje niektorým hormónom stimulovať pocit hladu. Mnoho ľudí si myslí, že čím sú dlhšie hore, tým viac kalórií spália. Z výskumov však vyplnilo, že to nie je pravda. Je to skôr ďalší dôvod na to, aby ste išli spať skôr a dopriali si viac hodín nepretržitého spánku. Optimálne sedem a pol hodiny.Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

kolko-trva-schudnutie-5-kil-je-rychlost-chudnutia-vobec-dolezitaKoľko trvá schudnutie 5 kíl? Je rýchlosť chudnutia vôbec dôležitá? najpopularnejsie-clanky-roka-2017-o-zdraviNajpopulárnejšie články roka 2017 o zdravíslovakfitness-sk-vam-praje-stastne-a-vesele-vianoceSlovakFitness.sk vám praje Šťastné a veselé Vianoce!dietne-napoje-toto-robia-vasmu-teluDiétne nápoje? Toto robia vášmu telu sportove-hodinky-potrebujete-ich-pri-cviceniŠportové hodinky: Potrebujete ich pri cvičení?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist