Motivácia

Arnold Schwarzenegger – Pumping Iron

15. mája 2013
Arnold Schwarzenegger – Pumping Iron
Každú stredu vám prinášame články týkajúceho sa najväčšieho kulturistického šampióna všetkých čias, ktorý dosiahol úspechy v športe, v showbiznise i v politike. Dnes si čosi prezradíme o dokumente, ktorý zachytával prípravu Arnolda Schwarzeneggera na Mr. Olympia.

Tento dokument má názov Pumpung Iron, v preklade Pumpujúce železo. Stal sa kultovým filmov pre kulturistov, pretože zachytával 100 dní prípravy na Mr. Olympia v roku 1975 a to nie len v podaní Arnolda, ale aj iných amatérskych či profesionálnych kulturistov, ktorí sa pripravovali (aj na Mr. Universe) v známej posilňovni Gold’s Gym vo Venice Beach v Kalifornii.

Film má dĺžku 85 minút, počas ktorých dominuje hlavne rivalita medzi Arnoldom a Lou Ferrignom, ktorý sa snažil získať svoj prvý titul. Nakoniec ho v Južnej Afrike získal Schwarzenegger, ktorý sa stal najlepším kulturistom sveta po šiesty raz v rade.

Snímok zachytáva aj iné legendy kulturistiky, ako Franca Columba, Franka Zanea, Mikea Katza či Sergea Nubreta. Podáva aj pohľad do zákulisia, výživu a voľné dni pod kalifornským slnkom. Obsahuje mnoho zaujímavých scén, medzi ktoré sa iste radi aj tá, v ktorej Columbu doma v Taliansku pomáha vyriešiť problém s parkovaním zdvihnutím auta.

Film bol zverejnený v roku 1977 a odvtedy ho videli milióny nadšencov. Nepostráca drámu, vášeň a zábavu, ktorá vyžaruje hlavne z kamarátskych vzťahov, ktoré vládli vtedajšej kulturistike. Pre vyznávačov posilňovania sa jedná o film, ktorý treba vidieť.

„Franco (Columbu) je dosť rozumný, ale je ako dieťa a keď príde k dňu súťaže, som ako jeho otcom. Chodí za mnou pre rady, takže pre mňa nie je tak ťažké dať mu zlé rady,“ povedal v jednej zo scén Schwarzenegger, vďaka ktorému sa z dokumentu stal hit. A vďaka dokumentu sa zase v Amerike udomácnilo meno „rakúskeho duba“.