Dajte zbohom ochabnutým rukám! Skúste tieto skvelé cviky
Nefunguje vám dobre štítna žľaza? Prezradia to tieto príznaky
Ako vám obohatia tréning športové hodinky?
Tréning legendy XVI. – Shawn Ray a tréning nôh
Reklama
Tréning

Silový trh alebo premiestnenie. Ktorý cvik uprednostniť?

ikonkaSilové premiestnenie alebo silový trh sú dva veľmi efektívne cviky z arzenálu vzpieračov, ale len jeden stačí pre váš silový tréning. Ktorý z týchto dvoch cvikov je lepší? Pokúsime sa na to nájsť odpoveď.

Premiestnenie aj trh patria medzi základné vzpieračské cviky, ktoré sú súčasťou tréningových plánov všetkých vzpieračov so súťažnými ambíciami. Ich popularita však presahuje tento svet silákov a využívajú ich aj iní športovci, či dokonca súťažní alebo kondiční kulturisti.

Jeden cvik je však lepší ako druhý a ani jeden športovec hľadajúci cestu za lepším stavom svojho tela by ho vo svojom tréningu nemal vynechávať. Tvrdí to aj americký tréner a spisovateľ Daniel Camargo.

Určite ste si všimli, že tieto dva cviky sú kópiou jeden druhého. Líšia sa len v konečnej fáze pohybu. Pri premiestnení končí os činky na úrovni ramien nad hrudníkom, pri trhu ju dostávate až nad hlavu s plne vystretými rukami. Ktorý je teda lepší?

„Premiestnenie, bez pochýb,“ tvrdí Camargo pre Muscle&Performance. „Oba cviky precvičujú hornú časť tela, ale počas premiestnenia majú ruky pomerne malú prácu v hornej časti, pretože činka skončí na ramenách.“

Možno by ste si pomysleli, že tým pádom prichádzate o pohyb navyše. Faktom však je, že vďaka tomu je nižšie riziko poranenia, či už svalov rúk alebo strednej časti tela, vrátane krížov. Trh vyžaduje väčšiu pohyblivosť zápästí a ramien, čo môže byť u niektorých jedincov limitujúce.

Ak by ste chceli predsa len chceli ovládať aj cvičenie trhu, najskôr by ste sa mali naučiť perfektne techniku premiestnenia. Vďaka tomu si osvojíte aj mechaniku a techniku, ktorá sa uplatní aj v prípade trhu.

Camargo odporúča, aby ste premiestnenie cvičili dvakrát týždenne a na začiatku tréningu, kedy ste najsilnejší, najsviežejší a najkoncentrovanejší. Ak chcete budovať kondíciu, hmotu a vytrvalosť, mali by ste robiť šesť až osem opakovaní. Ak chcete budovať silu, robte len jedno až dve opakovania. Mali by ste urobiť štyri až šesť sérií po tom, čo sa dôkladne zahrejete.

Tréner tiež poskytol pár rád, pokiaľ ide o cvičenie silového premiestnenia:

1. Chodidlá by ste mali mať na začiatku presne pod bedrami a tie o trochu vyššie ako kolená. Chrbát vystretý, hrudník vypnutý hore.
2. Počas celého pohybu by mala byť činky blízko tela – optimálne iba jeden centimeter od neho.
3. Chodidlá by mali stratiť kontakt s podlahou vtedy, keď je činka na ceste medzi štvorhlavým stehenným svalom a bedrovou kosťou pri vystieraní nôh. Toto načasovanie vás nevyhodí z rovnováhy a umožní maximálny výkon.
4. Pri návrate chodidiel na zem dopadnú širšie ako sú vaše bedrá.
5. Os činky by mala „odpočívať“ na vašich ramenách a kľúčnej kosti, pričom ruky nerobia viac, ako zaisťujú, že zostane na mieste.

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

ako-vam-obohatia-trening-sportove-hodinkyAko vám obohatia tréning športové hodinky? 18-veci-ktore-su-dokazom-toho-ze-vas-trening-funguje18 vecí, ktoré sú dôkazom toho, že váš tréning funguje!jednoduche-20-minutove-treningy-bruchaJednoduché 20-minútové tréningy bruchaurobte-tieto-veci-a-trening-bude-pre-vas-lahsiUrobte tieto veci a tréning bude pre vás ľahší vypracujte-si-naraz-biceps-i-triceps-tymto-treningomVypracujte si naraz biceps i triceps týmto tréningom
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist