Inšpirujte sa tým, ako sa herec Ryan Reynolds udržiava vo forme
Štyri intenzívne tréningy bez potreby posilňovne
17 ľahkých spôsobov, ako si vytvoriť zdravšiu domácnosť
5 tréningov pre rozvoj hmoty vášho chrbta
Reklama
Výživa

Mali by ste vedieť: Diéta s vysokým obsahom soli zvyšuje hlad

ikonkaMožno ste si už všimli, že keď zjete slané jedlo, zostanete o chvíľu smädní a musíte sa napiť. Toto je krátkodobý účinok soli, no dlhodobý je taký, že smäd bude časom nižší, pretože telo začne uchovávať a produkovať viac vody.

Toto zistenie pochádza od nemeckých vedcov z Vanderbiltovej univerzity, ktorí sa snažili zamerať na vplyv soli na ľudské telo a poskytli nový pohľad aj na vznik troch chorôb, ktoré sú v západnom svete bežné – obezity, cukrovky a srdcovocievnych porúch.

Podľa desaťročí známej vedomosti sa nadbytok soli v tele prejaví tak, že dochádza k strate vody prostredníctvom moču a zníženiu jej obsahu v tele. Vedci však zistili opak – telo si vďaka soli vodu uchováva a produkuje ju.

Keďže na to telo potrebuje veľa energie, získava ju buď prostredníctvom stravy alebo rozkladom svalovej hmoty. Táto skutočnosť priamo vedie k prejedeniu, pretože, aby si telo pokrylo svoju energetickú potrebu, zintenzívňuje aj pocit hladu. Jedlo je totiž zdrojom energie.

Vedci robili výskum na kozmonautoch a zistili, že tí, u ktorých bol zvýšený príjem soli o šesť až dvanásť gramov, vypili následne menej vody, nie viac.

Následné experimenty na myšiach zistili, že príjem vysokého množstva soli vedie ku katabolickému stavu a rozkladu svalového proteínu, ktorý je pečeňou menený na moč. Vďaka tomu majú obličky šancu opätovne absorbovať vodu, kým je vylučovaný z tela moč.

Strata svaloviny je cenou za to, že sa telo snaží vyhnúť dehydratácii. Alternatívou je jesť toho viac. To je možno dôvod, prečo subjekty prvej štúdie boli pri zvýšenom obsahu soli v jedle hladnejšie.

Tým však negatíva vyššieho príjmu soli nekončia. Zvyšuje sa totiž aj hladina glukokortikoidov, ktoré patria medzi faktory zvyšujúce pravdepodobnosť rozvoja cukrovky, obezity, osteoporózy a srdcovocievnych ochorení.

Zo štúdií vyplýva, že by mali ľudia príjem soli obmedzovať. Najlepším spôsobom je vyhýbať sa spracovaným jedlám a pri varení jedál doma mať pod kontrolou solenie. Chuť môžete vylepšovať namiesto soli aj inými spôsobmi – cesnakom, bylinkami či rôznymi druhmi korenia.

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

7-najvacsich-chyb-ktore-robia-ludia-snaziaci-sa-jest-zdravo7 najväčších chýb, ktoré robia ľudia snažiaci sa jesť zdravo osem-najlepsich-sacharidov-vhodnych-pred-treningomOsem najlepších sacharidov vhodných pred tréningompocitate-kalorie-aby-ste-schudli-toto-musite-vedietPočítate kalórie, aby ste schudli? Toto musíte vedieť! su-smoothies-skutocne-zdrave-ako-sa-na-prvy-pohlad-zdaSú smoothies skutočne zdravé ako sa na prvý pohľad zdá? necakane-zdraviu-prospesne-ucinky-sampanskehoNečakané zdraviu prospešné účinky šampanského
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist