SlovakFitness.sk

Tréning 18. 12. 2017

6 tréningových rád pre mužov po štyridsiatke

ikonka
V živote muža je kritickou vekovou hranicou štyridsiatka, po ktorej väčšina mužov začne pociťovať dôsledky starnutia na telo. Svalová hmota a sila sa budujú ťažko, dlhšie sa zotavujete z tréningu, kondička je horšia a vaše telo ubolenejšie.

Bohužiaľ, tomuto sa človek vyhnúť nemôže, príde to skôr, či neskôr. Ak však chcete byť stále čo najviac efektívni vo svojom tréningovom snažení, mali by ste urobiť pár zmien vo vašom prístupe. Pomôcť vám môžu aj tieto rady:

1. Venujte sa len tomu, čo vám vyhovuje
Robte to, čo vás napĺňa najviac a vtedy, kedy vám to najviac vyhovuje. Ak ste v mladosti hrali futbal, namiesto kardio aktivít si nájdite rovesníkov, s ktorými by ste si ho mohli raz či dvakrát do týždňa mohli zahrať. Nerobte to, čo vás nebaví, pretože to negatívne ovplyvní aj vašu morálku. To isté robte v posilňovni. Ak nemáte radi príťahy v predklone, možno vám bude vyhovovať veslovanie na kladke.

2. Zvýšte čas potrebný na regeneráciu
Čím ste starší, tým potrebujete viac času na regeneráciu, aby vaše telo podávalo ideálne výkony v posilňovni alebo pri športovaní. Ak chcete budovať svalovú hmotu alebo silu efektívne, tiež musíte dopriať telu dostatok času na zotavenie.

3. Zefektívnite tréning i život
V tréningu sa zbavte cvikov, ktoré nie sú až také efektívne. Vo vyššom veku sa ich vhodnosť ešte znižuje. Ide o izolované cviky, ktoré treba nahradiť viackĺbovými základnými cvikmi, ktoré zaťažujú viac svalov naraz. Pokiaľ ide o život, zbavte sa nepotrebných rozptýlení, ktoré ho neobohacujú a bránia vám napredovať (krčma, televízne maratóny, zlodeji mentálnej energie – pracovné konflikty, stres...). Urobte si rozpis dní a zaraďte si do nich svoj tréning tak, aby vám to vyhovovalo a aby sa zminimalizovalo riziko vynechávania tréningov.

4. Upravte si výživu
Ak si nebudete dôkladne monitorovať výživu v takomto pokročilom veku, vypomstí sa vám to. Vaša strava bude odlišná ako v mladosti. Budete si musieť dávať pozor najmä na príjem sacharidov a nezdravých jedál. Telo ich už nebude tráviť tak efektívne a ľahšie budete priberať. Toto treba konzultovať s odborníkom, ktorý vám vytvorí individuálny jedálniček na mieru a nepredá len nejaký zo svojej databázy šablónovitých výživových plánov.

5. Zmierte sa s návštevou doktora
Muži často odkladajú návštevu doktora a nemajú ho v láske. V takomto veku vám však návšteva môže byť mimoriadne prospešná zo zdravotného, kondičného i estetického hľadiska. To prvé je samozrejme najdôležitejšie. Čím zdravší budete, tým ľahšie sa vám bude trénovať i žiť.

6. Nadobudnite novú motiváciu
Ak sa rozhodnete po štyridsiatke venovať cvičeniu seriózne, budete potrebovať poznať svoj kondičný stav a vytvoriť si dosiahnuteľný a rozumný cieľ. Musíte nájsť zmysel cvičenia. Nemusí ísť len o budovanie svalov či chudnutie, môže ísť o zlepšenie pružnosti či zvýšenie životnej energie a posilnenie zdravia. Musíte si zodpovedať otázku, prečo to chcete robiť. To si pravidelne pripomínajte a stane sa to vašou motiváciou.

V roku 2016 sme sa vás opýtali, či by ste privítali web alebo rubriku o osobnom rozvoji. 90,11 % z vás odpovedalo „áno“. Preto sme pre vás pripravili nový web Uspech.MNE.sk. Budeme radi, ak ho podporíte aj na Facebooku:Nahlásiť chybu


Mohlo by vás zaujímať:
chrante-si-chodidla-a-posilnite-si-ich-tymto-cvicenimChráňte si chodidlá a posilnite si ich týmto cvičenímkardio-efektivnejsie-vyuzite-tychto-10-tipovKardio efektívnejšie? Využite týchto 10 tipovsest-zlych-cvikov-podla-vedy-ako-ich-nahraditŠesť zlých cvikov podľa vedy. Ako ich nahradiť?tri-skvele-sposoby-ktorym-si-vylepsite-trening-na-bezeckom-paseTri skvelé spôsoby, ktorým si vylepšíte tréning na bežeckom páseako-vyriesit-problem-nedostatku-miesta-v-satnovej-skrinkeAko vyriešiť problém nedostatku miesta v šatňovej skrinke?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist