Štyri intenzívne tréningy bez potreby posilňovne
17 ľahkých spôsobov, ako si vytvoriť zdravšiu domácnosť
5 tréningov pre rozvoj hmoty vášho chrbta
Tréning legendy IV. – Dave Draper a jeho obľúbený program
Reklama
Výživa

Sú smoothies skutočne zdravé ako sa na prvý pohľad zdá?

ikonkaKombináciou svojho obľúbeného ovocia s mliekom môžete vytvoriť skutočne chutný smoothie, no ste si istí, že bude aj zdravý? Problémom pri týchto obľúbených nápojoch je totiž spôsob, akým sú robené a konzumované.

Jeden kokteil sa poľahky môže kaloricky rovnať jednému jedlu. Nie len, že si tak nemusíte uvedomovať významné zvýšenie kalorického príjmu vo vašej strave, ale nevedomky môžete aj prijímať viac cukrov, ako by ste chceli a mali.

Smoothies sa bežne pripravujú z ovocia, zeleniny, orechov, semien a samozrejme mlieka. Ak si chcete udržať takýto kokteil skutočne zdravý a vyhnúť sa riziku, že si skôr budete škodiť, musíte pri mixovaní ingrediencií poznať aspoň základy o ich profile.

1. Mlieko
Najčastejšie sa smoothies robia z kravského mlieka, ale čoraz populárnejšie sú kokosové či mandlové. Tieto dva druhy sú vhodnejšie a ak máte diétu, v ktorej je nízky obsah cukrov, potom vám osem či desať gramov cukrov za šálku veľmi neuškodí. Treba však tento obsah cukru pripočítať k tomu, ktorý obsahuje ovocie. Našťastie, existujú aj nesladené alternatívy, ktoré môžu podstatne znížiť aj obsah kalórií.

2. Ovocie
Ovocie býva v smoothies hlavným zdrojom cukru. Pre zaujímavosť, jeden priemerne veľký banán obsahuje 27 gramov sacharidov a 14 gramov cukru. Preto by ste mali byť opatrní práve pri ovocí. Také jahody sú populárne a jedna šálka obsahuje len sedem gramov cukru. Keď skombinujete viac druhov ovocí, poľahky sa môžete dostať až cez 20 gramov. A to už je významné množstvo.

3. Zelenina
Zelenina má oproti ovociu výhodu, že vo všeobecnosti obsahuje podstatne menej kalórií i menej cukrov. Tiež má len minimum tukov. Ak chcete mať zaručene zdravý smoothie, voľte zeleninový. Samozrejme, väčšine ľudí po chuťovej stránke vyhovuje viac ten ovocný.

4. Orechy a semená
Orechy a semená neobsahujú veľa cukrov, ale majú relatívne dosť kalórií a tukov. Hoci tie tuky sú zdravé, častá konzumácia orechov či semien väčšom množstve nebude prospešná z hľadiska chudnutia alebo udržiavania váhy.

Smoothies môžu byť relatívne zdravé, ale môžu sa aj blížiť ku kalorickým dezertom. Najlepšie je k ním pristupovať nie ako k nápoju, ale ako k náhrade jedla, či už desiaty alebo olovrantu, aby sa to neprehnalo s denným príjmom kalórií. Tiež je pri ich skladbe dať pozor na množstvo cukru. Bežný človek by si ich mal radšej vychutnávať raz za čas, nie pravidelne.

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

7-najvacsich-chyb-ktore-robia-ludia-snaziaci-sa-jest-zdravo7 najväčších chýb, ktoré robia ľudia snažiaci sa jesť zdravo osem-najlepsich-sacharidov-vhodnych-pred-treningomOsem najlepších sacharidov vhodných pred tréningompocitate-kalorie-aby-ste-schudli-toto-musite-vedietPočítate kalórie, aby ste schudli? Toto musíte vedieť! necakane-zdraviu-prospesne-ucinky-sampanskehoNečakané zdraviu prospešné účinky šampanskéhonajpopularnejsie-clanky-roka-2017-o-vyziveNajpopulárnejšie články roka 2017 o výžive
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist