Vypracujte si nohy týmito 5 cvikmi bez použitia činiek
Doplnky výživy, ktoré vám pomôžu v boji s vianočným priberaním
Sacharidy – sú zlé alebo dobré?
Pravda o počtoch opakovaní a ich úlohe pri raste svalov
Reklama
Pre ženy

Ako správne dýchať pri relaxácii a cvičení?

ikonka
NAPÍSALA Lucka
01. 07. 2017
Keď príde k tomu, aby ste zostali zdravé a silné, existuje tu jedno maličké vylepšenie, ktoré môže napomôcť k vašim úspechom – technika dýchania. Prinášame vám dýchacie cvičenia pre relaxáciu a strečing, jogu, cvičenie s činkami a aeróbny tréning.

1. Relaxácia a strečing

Počas relaxácie (meditácie) alebo pred strečingom možno využiť techniku prevzatú z techniky ujjayi, ktorá sa využíva v joge. Uvoľníte sa pri nej a nabijete novou energiou. Dýchajte celý čas nosom, pričom ústa majte otvorené a pri výdychu (opäť nosom) robte zvuk „aaa“, ako keď u doktora vyplazujete jazyk pri kontrole hrdla, aby ste cítili dýchanie na zadnej časti hrdla. Nakoniec sa naučíte robiť to aj so zavretými ústami. Takto ste nútené dýchať hlbšie, čo upokojuje nervový systém a znižuje stres.

2. Pred jogou

Aby ste pred jogou zvýšili svoju koncentráciu, vyskúšajte nasledujúci techniku – umiestnite si ruky na brucho a dýchajte hlboko bruchom asi 2-3 minúty. Následne položke ruky na bránicu a sústreďte sa na dvoj- až trojminútové dýchanie bránicou. Potom na rovnaký čas položte ruka na hornú časť hrudníka a venujte pozornosť tomuto dýchaniu. Nakoniec všetky tri skombinujte a cíťte ako sa nadychujete bruchom, ako vzduch cestuje vašou bránicou a hrudníkom. Pri výdychu cíťte ako opúšťa bránicu, potom hrudník a nakoniec brucho. Naučte sa túto techniku a joga bude pre vás lepším zážitkom.

3. Pri cvičení s činkami

Pri cvičení so záťažou je správna technika dôležitá pre zvýšenie efektivity tréningu. Pri zdvíhaní alebo tlačení váhy by ste mali vydychovať, pričom pri návrate do počiatočnej polohy naopak nadychovať. Nosom. Napríklad, keď robíte tlaky na ramená, vydychujte pri ich vytláčaní nad hlavu a nadýchnite sa pri ich návrate dole. Nesnažte sa zadržiavať dych a dýchajte plynulo. Tomu aj prispôsobte pohyby. Nedýchajte ani necvičte príliš rýchlo.

4. Počas aeróbneho tréningu

Keď príde na správne dýchanie počas aeróbneho tréningu, teda behu či bicyklovania, mali by ste nájsť rytmus, ktorý vyhovuje vám. Lepšie dýchanie dosiahnete, ak budete dýchať plynulo, pričom nádych pri behu trvá približne dva kroky a výdych taktiež dva kroky. Pri intenzívnejšom cvičení, sa tento pomer zmení na 1:1, aby sa dýchanie prispôsobilo tempu cvičenia. Ak pociťujete, že „lapáte“ po dychu, nesnažte sa z hlboká nadýchnuť, ale vydýchnuť čo najviac vzduchu z tela. Tento efekt je totiž spôsobený prebytkom oxidu uhličitého. Ak máte dlhodobo problémy s „lapaním“ po dychu, telo vám zrejme posiela signály, že je treba zvoľniť tempo cvičenia.

Článok bol pôvodne vydaný: 22.06.2013Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

postava-ako-jennifer-aniston-jej-trenerka-vam-poradiPostava ako Jennifer Aniston? Jej trénerka vám poradí 10-beznych-veci-ktore-vplyvaju-na-vasu-menstruaciu10 bežných vecí, ktoré vplývajú na vašu menštruáciucasovo-nenarocny-trening-ktory-mozete-cvicit-aj-domaČasovo nenáročný tréning, ktorý môžete cvičiť aj doma5-rizik-ktore-hrozia-kazdej-zene-s-nedostatkom-vitaminu-d5 rizík, ktoré hrozia každej žene s nedostatkom vitamínu D kompletny-trening-pre-kazdu-zenu-ktora-chce-byt-fitKompletný tréning pre každú ženu, ktorá chce byť fit
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2017 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist