InstagramFacebookYoutube
Motivácia

Nesabotujte svoje mentálne zdravie!

13. augusta 2017
Nesabotujte svoje mentálne zdravie!
Základom zdravého životného štýlu nie je tak ani výživa ani cvičenie, ako stav zdravia duševného. Myseľ je základom všetkého veľkého, no väčšina ľudí sa vedome alebo nevedome dopúšťa krokov, ktoré sabotujú ich cestu za psychickou, a teda neskôr i fyzickou blaženosťou.

V tomto článku vám prinášame 12 zlých zvykov, ktorým by ste sa mali vyhnúť, aby ste úspešne pokračovali za vašim cieľom alebo sa znovu postavili na nohy v ťažkých okamihoch.

1. Príliš veľa alkoholu

Alkohol pôsobí negatívne na nervový systém, spomaľuje ho a nakoniec i zhoršuje náladu. Príliš veľký príjem alkoholu vo večerných hodinách vám narúša spánok a to vedie k ďalším problémom. Obmedzte vo všeobecnosti pitia alkoholu a večer sa mi vyhýbajte. Radšej pite vodu.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Ignorovanie neporiadku

Ak sa vám veci hromadia a vzniká neprehľadný neporiadok, môže to byť prejavom psychickej nepohody. Čím je ho viac, tým to má negatívnejší vplyv na psychiku, zvyšuje to tlak a spôsobuje nečinnosť s pocitmi rezignácie, ktoré môžu vyústiť do depresie. Udržujte si poriadok a ak niečo nepoužívate dlhšie ako rok, vyhoďte to. Namiesto vecí peniaze míňajte viac na výlety a zážitky.

3. Porovnávanie sa s inými

Neustále porovnávanie sa s inými, úspešnejšími ľuďmi je celkom bežné a vedie k nespokojnosti. Nesprávne si úspech ľudia spájajú s peniazmi, dôraz kladú nesprávne veci a to ako v začarovanom kruhu vedie k nekončiacej nespokojnosti. Namiesto toho by ste sa mali snažiť sústrediť na seba, zdokonaľovať sa v rámci vlastného potenciálu a byť vďační za všetko, čo máte.

4. Dusenie hnevu

Hnev a frustrácia sú úplne normálne reakcie na nepriaznivé situácie v živote. Keď ich však neprejavíte, nedostane ich z tela von, môže to byť veľmi nepriaznivé. Potlačenie hnevu totiž vplýva na vznik depresie, a to je vedecky dokázaný fakt. Preto je dôležité vedieť vyjadriť aj negatívne emócie. Netreba okolo seba všetko ničiť, pomôže už len samotné vyrozprávanie sa.

5. Prílišné premýšľanie

Premýšľať o tom istom stále do kola a do kola vytvára v tele stresový stav. Vaše dýchanie sa zrýchľuje, činnosť srdca sa zrýchľuje a telo uvoľňuje stresové hormóny adrenalín a kortizol. To si vyžiada daň na mentálnom i emocionálnom zdraví. Naučte sa odháňať pozornosť od týchto myšlienok – zhlboka dýchajte, meditujte či sa zamestnajte nejakou činnosťou.

6. Pobyt vnútri

Ak sa zdržujete dlhodobo vo vnútri, prichádzate o dva základy mentálneho zdravia – vitamín D, ktorý telo produkuje ako odpoveď na slnečné žiarenie, a samotnú prírodu, ktorá podvedome vylepšuje náladu. Spomínaný vitamín je zase spojený s redukciou pocitov depresie. Takže vždy, keď môžete, vyberte sa von, nadýchajte sa čerstvého vzduchu, prejdite sa.

7. Sociálna izolácia

Nesnažte sa izolovať od okolitého sveta a venujte svoju pozornosť rodine a aspoň zopár blízkym priateľov. Ak totiž budete izolovaní, budete sa cítiť osamelo a vytvoríte si základy pre nástup depresie a sociálnej neznášanlivosti. Aj keď nemáte náladu, snažte sa spojiť s priateľom alebo rodinným príslušníkom. Sociálna interakcia vplýva na pocity šťastia.

8. Veľké pracovné nasadenie

Ak nemáte v živote balans medzi prácou a voľným časom, máte tendenciu byť vo väčšom strese a dostať sa do nezávidenia hodného psychického stavu. Ľudia, ktorí pracujú viac ako 11 hodín denne, majú dvakrát väčšiu šancu vzniku depresií. Premyslite si teda svoje životné hodnoty a uistite sa, že si vyhradíte aj čas pre rodinu, priateľov a záľuby.

9. Perfekcionizmus

Ak sa snažíte dosiahnuť vysoké štandardy v každej činnosti, pomaly si budujete základy pre nízke sebavedomie a pocity sklamania a frustrácie. Konečným štádiom môže byť depresia, poruchy jedenia či podráždenosť. Stanovujte si teda dosiahnuteľné realistické ciele a užívajte si aj cestu za ich dosiahnutím, nie len ich samotné naplnenie.

10. Pesimizmus

Pesimisti, ktorí neustále vidia pohár napli prázdny sú náchylnejší k nástupu depresie, poruchám spánku či iným zdravotným problémom. Na druhej strane, optimizmus chráni pred rovnakými stavmi. Snažte sa preto naučiť vnímať situácie z tej pozitívnej stránky a uvedomte si, že všetko zlé je na niečo dobré. Ak to nejde inak, zahrajte sa na herca a prezentujte sa ako optimista, kým sa ním skutočne nestanete.

11. Nedostatok spánku

Či už je to pre prácu alebo pre zábavu, ak si nedoprajete dostatok spánku, zvyšuje to u vás stres a podráždenosť. Pravidelný nedostatok vedie k depresii či iným psychickým poruchám. Berte spánok za prioritu a zvyknite si chodiť spať a vstávať v rovnaký čas. Spite aspoň 7,5 hodiny denne.

12. Vyhýbanie sa cvičeniu

Fyzická aktivita hrá kľúčovú úlohu v pozdvihovaní nálady a potláčaní symptómov úzkosti. Pravidelné cvičenie má pozitívny efekt na mozgové chemikálie a s pozitívnou náladou spojené hormóny. Ak máte problém s tréningovým rozpisom, na začiatok vám postačí venovať sa rýchlej chôdze denne aspoň 15 minút.

Letný režim, pôvodne z : 23.6.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist