Suplementy

Vedci dokázali dôležitosť BCAA

03. augusta 2016
Vedci dokázali dôležitosť BCAA
Suplementy s obsahom aminokyselín s rozvetveným reťazcom (leucín, izoleucín a valín) sú dôležité pre vás tréning a regeneráciu. Potvrdzujú to aj štúdie vedcov, ktoré predkladajú päť dôvodov, prečo užívať doplnky z radu BCAA.

Okrem samotných suplementov BCAA sa rozvetvené aminokyseliny nájdu vo významnom množstve aj vo väčšine srvátkových proteínov. Našťastie sa jedná o jeden z lacnejších účinných doplnkov a dávkovať ho môžete v množstve 5-10 gramov ráno, pred a po tréningu, a pred spaním.

V ostatnej dobe vedci v otázke užívanie BCAA prišli k piatim zisteniam, ktoré ukončia vaše pochybnosti o účinnosti a dôležitosti tohto suplementu:

1. Stimulujú hormóny

Vedci v americkej Indiane zistili, že užívanie BCAA v kombinácii s cvičením s činkami viedlo k podporovaniu úrovne testosterónu a redukcii kortizolu, čo vedie k anabolickému prostrediu a teda k zvyšovaniu potenciálu svalového rastu. Predošlé štúdie tiež ukázali, že leucín stimuluje odozvu inzulínu, čo tiež zvyšuje kapacitu rastu svalovej hmoty.

2. Podporujú svalovú energiu

BCAA sa hodia predovšetkým v diéte a to hlavne preto, lebo do svalov energiu, a tak aj pri menšom príjme energie cez potravu pri správnom dávkovaní nedochádza k úbytkom svalovej hmoty. Bez nej dochádza k tomu, že katabolické enzýmy pri diéte a energetickom deficite začnú štiepiť svalové bielkoviny, iba preto, aby sa dostali k aminokyselinám v nich skladovaných.

3. Pália tuky, budujú svaly

Pri spaľovaní tukov sa hodia aj z iného hľadiska – sú spojené aj s podporou odbúravania tukových zásob. Energiu z nich prenášajú do svalových vlákien, čo teda chráni svaly od úbytku, prípadne ich aj buduje.

4. Znižujú bolesť

BCAA majú tiež pozitívny vplyv pri svalovej bolesti. Síce nedokážu „svalovicu“ eliminovať úplne, ale dokážu ju zmierniť. Pri vysoko intenzívnom tréningu tak nebudete toľko limitovaný bolesťou a to nejednému cvičencovi vyčarí úsmev na tvári.

5. Podporujú regeneráciu

Čím rýchlejšie sa zotavíte z predošlého tréningu, tým skôr môžete trénovať znova tým rýchlejšie sa dopracujete k svojim cieľom. Dávky BCAA pred a po tréningu pomáhajú obnovovať poškodené svalové vlákna a prispievajú k ich rastu. A to je užitočné pre športovcov všetkých odvetví.

Letný režim, pôvodne z 7.8.2013.