Dajte zbohom ochabnutým rukám! Skúste tieto skvelé cviky
Nefunguje vám dobre štítna žľaza? Prezradia to tieto príznaky
Ako vám obohatia tréning športové hodinky?
Tréning legendy XVI. – Shawn Ray a tréning nôh
Reklama
Výživa

Aké pravidlá výživy by mal dodržiavať vytrvalostný športovec?

ikonkaAko vytrvalostný športovec viete, že je veľmi dôležité to, čo do seba dostanete aj mimo športových gélov, tyčiniek a tabletiek. Čo zjete počas obdobia medzi tréningami rozhoduje o tom, či budete fungovať ako dobre naolejovaná mašina alebo sa budete trápiť, pri najhoršom zlyháte.

Aby sa vám to nestalo, mali by ste sa držať šiestich základných pravidiel výživy, ktoré sa snažia dodržiavať triatlonisti každý deň, aby maximalizovali svoje výsledky na náročných súťažiach.

1. Dodržujte kvalitnú každodennú diétu

Kvalitná diéte je veľmi dôležité pre naše zdravie vo všeobecnosti. Ak sa však venujete vytrvalostnému športu, jej význam ešte narastá. Kvalitným každodenným stravovaním si zabezpečujete nie len vyššiu výkonnosť, ale aj väčšiu odolnosť voči zraneniam a chorobám. Mali by ste do diéty zahrnúť ovocie, zeleninu, bielkoviny a komplexné sacharidy. Mali by ste sa vyhýbať tučným jedlám a spracovaným nezdravým jedlám. Takisto neprospieva alkohol.

2. Prijímajte dostatok potravy

Ak si myslíte, že príčinou únavy je to, že veľa trénujete, môžete mať len čiastočnú pravdu. Väčšinou toho je však fakt, že hoci pred tréningom, počas neho a krátko po ňom dodržíte zásady správnej výživy, no mimo toho neprijímate dostatok jedla a deň zakončíte s deficitom kalórií. Netreba sa prehnane báť nárastu telesnej hmotnosti a začať deň poriadnymi raňajkami, ktorú budú obsahovať aspoň tretinu vášho celkového príjmu kalórií. To zabezpečí, že počas dňa nebudete jesť príliš veľa alebo príliš slabo, a večer budete plní energie.

3. Načasujte si príjem jedál okolo tréningu

Aj vysoko kvalitné jedlá skonzumované v nesprávny čas dokážu vášmu tréningu viac uškodiť ako priniesť úžitok. Športovec by mal jesť jednu až tri hodiny pre začatím tréningu. Ak sa jedná o tréningy dlhšie ako tri hodiny, mali by ste skonzumovať 200-300 gramov sacharidov jednu až štyri hodiny pred začiatkom. Dôležité je aj jedlo po tréningovej jednotke. 30 až 60 minút po nej treba prijať 1 až 1,2 gramu sacharidov na kilogram hmotnosti tela a okamžite po tréningu 10 až 25 gramov bielkovín. S tukmi treba pár hodín počkať.

4. Sledujte prijímané makroživiny

Naplnenie tela kvalitnými živinami nie je len o príjme ovocia a zeleniny. Dôležité sú makroživiny – sacharidy, bielkoviny a tuky, ktoré si treba všímať. Majú totiž niekoľko dôležitých funkcií v tele a je kľúčové prijímať ich v správnom množstve. Vytrvalostní športovci potrebujú prijímať o čosi viac sacharidov, pretože sú zdrojom energie. Mali by tvoriť 50-65 % denného kalorického príjmu. 15-50 % kalórií by malo pochádzať z bielkovín a 15-35 % z tukov.

5. Pite správne množstvo vody

Každý športovec by mal poznať význam dostatočného príjmu tekutín. hydratácia totiž zabezpečuje správne trávenie, absorpciu živín, zdrav pokožku, optimálnu funkciu mozgu, dostatok energie a podobne. Vytrvalostní športovci by mali piť veľa vody, no mali by ju striedať s príjmom nápojov s obsahom solí a minerálov. Správne množstvo prijatých tekutín závisí od veľkosti človeka, jeho námahy, teploty prostredia a podobne.

6. Vytvorte si s jedlom zdravý vzťah

Niektorí vytrvalostní športovci sú posadnutí tréningom a monitorovaním svojho tela. Keď však príde na jedlo, takáto posadnutosť by mohla byť aj na škodu. Aj keď vaše telo prosí o jedlo, často si ho odopriete, pretože by ste sa cítili previnilo. Chyba! Takisto je však problémom aj jedenie bez žiadnej kontroly. Najlepšie tak urobíte, ak budete jesť pravidelne každá 2-3 hodiny skutočné jedlá a to pomaly s koncentráciou na samotnú konzumáciu, nie na iné činnosti.

Článok bol pôvodne vydaný: 30.8.2013.

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

tri-diety-ktore-palia-tuky-a-umoznia-vam-jest-co-chceteTri diéty, ktoré pália tuky a umožnia vám jesť, čo chcete spoznajte-jedlo-ktore-vam-posilni-kosti-s-mliekom-nesuvisiSpoznajte jedlo, ktoré vám posilní kosti. S mliekom nesúvisí5-tipov-ktorymi-utlmite-chut-na-sladke5 tipov, ktorými utlmíte chuť na sladkézmeny-vo-vyzive-ktore-vas-ochrania-pred-chronickou-unavouZmeny vo výžive, ktoré vás ochránia pred chronickou únavouurychlite-si-palenie-nadbytocnych-tukov-vhodnou-stravou-ukazkovy-planUrýchlite si pálenie nadbytočných tukov vhodnou stravou + ukážkový plán
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist