Suplementy

Príbeh vzniku srvátkového proteínu

20. júla 2016
Príbeh vzniku srvátkového proteínu
Už sme napísali o srvátkových proteínov mnoho vecí. Vieme o čo ide, aké druhy sú, ako, kedy a prečo sa dávkujú. Vieme však, ako vôbec prvé srvátkové proteíny vznikli? Dnes sa pozrieme na zaujímavý príbeh zrodu jedného z najpopulárnejších doplnkov výživy.

História a počiatky srvátkového proteínu

Počiatky srvátkových proteínov možno hľadať už pred 2500 rokmi, kedy samotný Hippokrates odporúčal pre podporu imunitného systému, sily a svalového rastu piť deriváty mlieka. K jeho základom však došlo až v 16. storočí, kedy sa švajčiarskym farmárom podarilo zistiť, že prasce odchované na srvátke rástli rýchlejšie ako tie, ktoré boli kŕmené niečím iným.

V začiatkoch 20. storočia sa na Illinoiskej univerzite v Spojených štátoch amerických viedli výskumy spracovania mlieka a jeho derivátov. Na základe toho sa dal vytvoriť srvátkový proteín v prášku, ktorý sa stal základom moderných doplnkov, ktoré si v svete kulturistiky začali raziť cestu v 70. rokoch.

K využitiu vo športe viedli mnohé výskumy, ktoré preukazovali nárast sily a svalovej hmoty. Hoci to bolo výhodou, negatívom vtedajších proteínov bola ťažšia stráviteľnosť a alergie. Na tom sa však časom zapracovalo a už v 90. rokoch vznikli kvalitné, ľahšie stráviteľné srvátkové proteíny s nízkym obsahom tukov a laktózy.

Ako sa tvorí srvátkový proteín?

Zaujímavý je aj proces tvorby srvátkového proteínu, a zrejme je mnohým jasné, že sa všetko začne na farme u kráv. Tie sa podoja a ich mlieko sa potom ochladí na štyri stupne celzia. Druhým krokom je proces pasterizácie, kedy sa mlieko zohreje na 72 až 73 stupňov celzia a potom znova ochladí. Následne sa z neho vyrábajú syry a z nevyužitého zvyšku sa získa srvátka.

Táto srvátka je neskôr spracovaná, prefiltrovaná a mikroprefiltrovaná, aby sa stala koncentrátom alebo izolátom srvátkového proteínu. Túto práškovú formu už čaká len proces doplnenia o ďalšie zložky a nakoniec je ochutená a sfarbená. Nakoniec už dôjde len k váženiu a dávkovaniu do plastových sáčkov alebo dóz. Odtiaľ výrobok putuje do veľkoskladov a obchodov.

Letný režim, pôvodne z 2.10.2013.