Tréning

8 právd o posilňovaní

29. júla 2019
8 právd o posilňovaní
Svetom sa šíria rôzne pravdy, ktoré v skutočnosti sú len mýtmi, prípadne polopravdami. Dnes si predstavíme skutočné pravdy, ktoré sa týkajú posilňovania. Je ich osem a popierajú rôzne nesprávne tvrdenia, ktoré sú však až príliš často vyslovované.

1. Činky sú bezpečnejšie ako stroje

Veľa ľudí predpokladá, že cvičebné stroje sú bezpečnejšie ako činky. Štúdie však ukazujú, že práve stroj produkujú viac zranení ako činky. Takisto počet zranení pri posilňovaní je výrazne nižší ako v hociktorom inom športe. Navyše, cvičenie s činkami sa používaj aj pri rehabilitáciách a pomáha zraneniam predchádzať.

2. Posilňovanie je vzrušujúce hobby

Aj keď to nemyslíte súťažne, veľmi ľahko sa môžete dostať do stavu, že budete cvičením pohltení. Ako hobby je to totiž tiež dobrá zábavka. Je to šport, v ktorom je dôležitý intelekt a technika. Nemožno sa pri ňom nudiť, keďže sa treba sústrediť na veľa vecí. A aj výzva zvyšovania váhy na činkách je vzrušujúca. Radosť, keď posuniete svoje maximá, ešte lepšia.

3. Posilňovanie je dobré pre kĺby

Hoci mnohí majú rešpekt pod váhami, ktoré dvíhajú, nemusia sa obávať, že by mali výrazne zlý účinok na kĺby. Posilňovanie totiž kĺby zaťažuje menej ako trebárs behanie, keďže pri ňom nedochádza k nárazom a ide o kontrolovaný pohyb. V skutočnosti cvičením stav kĺbov zlepšujete tým, že posilňujete väzivá a svaly v ich okolí.

4. Posilňovanie redukuje krvný tlak

Je pravdou, že krvný tlak sa zvýši, keď dvíhate ťažké váhy, ale vráti sa späť do normálu, keď dokončíte svoju sériu. Takýmto spôsobom sa podporuje srdcovocievne zdravie. Štúdia dokazujú, že tí ľudia, ktorí pravidelne cvičili s činkami, mali nižší systolický a diastolický krvný tlak.

5. Posilňovanie pomáha k štíhlej postave

Posilňovaním môžete vybudovať peknú vyšportovanú a štíhlu postavu. Mŕtve ťahy a drepy vám posilnia aj brucho a keď ich budete robiť niekoľko týždňov pravidelne, zoštíhlia vám pás. Opticky ho zúžia aj širšie ramená, ktoré môžete docieliť činkami. A navyše, čím viac svalov vybudujete, tým ľahšie sa budete zbavovať tuku. Nie je pravda, že vďaka činkám budete automaticky vyzerať ako kulturista. To by ste museli veľa jesť a využívať rôzne doplnky.

6. Posilňovanie zvyšuje rýchlosť

Mnoho profesionálnych športovcov rozvíja svoje schopnosti aj v posilňovni. Majú k dispozícii špičkových trénerov a odborníkov, tak prečo by to robili, ak by to nepomáhalo? Faktom je, že silnejšie svaly sa rovnajú väčšej sile a tá ovplyvňuje aj výbušnosť a rýchlosť športovcov. Preto trebárs hokejisti kladú dôraz na drepy, výpady a cvičenie spodnej časti tela.

7. Posilňovanie zvyšuje flexibilitu

Posilňovanie umožňuje osobe nadobudnúť flexibilitu a pomáha ju aj udržiavať. Také drepy natiahnu bedrové svalstvo kvalitne. Ani nárast svalovej sily alebo hmoty nemá za následok redukciu flexibility, ako sa to bežne tvrdí.

8. Posilňovanie nezastavuje rast

Veľmi rozšírené je vo svete tvrdenie, že ak mladí chlapci začnú posilňovať, zníži to ich rastový potenciál. Arnold Schwarzenegger, Lou Ferigno či Shaquille O’Neil začali s činkami cvičiť už ako tínejdžeri a napriek tomu sú to všetko vysokí chlapi. O’Neail dokonca meria 216 centimetrov.

Letný režim, pôvodne z : 04.11.2013.