Tréning

Chyby, ktoré v posilňovni robia mladíci

06. júla 2020
Chyby, ktoré v posilňovni robia mladíci
„Želal by som si, keby som mohol byť ešte raz tínedžerom. Nerobil by som chyby, ktorých som sa vtedy dopúšťal neúmyselne či cielene.“ Dnes prinášame prehľad chýb, ktorým sa mladíci musia vyvarovať, aby si o niekoľko rokov neskôr nepovedali predošlé dve vety.

Nedostatok štruktúry v tréningu

Prídete do posilňovne, rozhliadnete sa a poviete si, že dnes máte chuť cvičiť hrudník. Chyba. Do posilňovne už musíte prísť s tým, že máte premyslený plán tréningu a viete, čo v ktorý deň budete cvičiť. Ak budete cvičiť „hala bala“ podľa nálady, vybudujte si postavu, ktorej bude chýbať balans. Prakticky to väčšinou končí skvelým hrudníkom, dobrým bicepsom, no zaostávajúcim chrbtom, tricepsom a nohami. Strávte nejaký čas nad papierom a navrhnite si tréningy tak, aby ste cez týždeň precvičili aspoň raz celé telo. Môžete sa inšpirovať aj programami na internete, no vyhnite sa tým, ktoré využívajú profesionálni kulturisti.

Zlá technika prevedenia

Zlá technika je problémom všetkých vekových kategórii, no hlavne u tínedžerov je dôležité, aby sa naučili cviky cvičiť technicky správne, aby tak nevybudovali zlozvyk, proti ktorému budú v neskorších rokoch bojovať ťažšie. Chlapci, kašlite na ťažké váhy, a dvíhajte primerané váhy pomaly a s korektnou technikou! Svalový prírastok príde čo nevidieť...

Nedostatok pravidelnosti

Aby ste dosiahli pokrok pri cvičení, je dôležité, aby ste boli vytrvalí a nevynechávali tréningy. Venujte sa im pravidelne a i svoju stravu a regeneráciu dodržujte konštantne. Nestrácajte ani záujem, keď sa svalové prírastky spomalia. Je prirodzené, že najviac ich spozorujete zo začiatku. Nič sa však nedeje zo dňa na deň, a tak buďte trpezliví.

Nedostatok spánku

Spánok je jednou z najdôležitejších, vecí, ktorú musíte urobiť kvalitne okrem samotného tréningu a výživy. Počas spánku sa totiž vylučujú testosteron, IGF-1 i rastový hormón. Všetko to vedie k regenerácii a budovaniu svalovej hmoty. Dobrý spánok tiež so sebou prináša viac energie do nového dňa. Osem hodín spánku je optimum.

Priveľa nočnej zábavy

S nedostatkom spánku súvisia aj víkendové diskotéky a oslavy. Práve na nich si však veľa chlapcov ruinuje všetku tú tvrdú prácu, ktorú dali do tréningu. Raz za uhorský rok to nezaškodí, no pravidelné ponocovanie je zlé. Ak na ňom budete, nezabudnite si zobrať niečo malé na jedenie a vynechať alkohol.

Ignorovanie nôh

Bohužiaľ, toto nie je chyba, s ktorou sa stretávame len u mladíkov. Nohy je ťažké trénovať a preto ich tréningy nie sú populárne. Niekto ich odflákne, niekto úplne vynechá. Nohy sú však základom celkovej sily tela a ich tvrdý tréning pomáha vylučovať hormóny, ktoré pomôžu rastu aj iným svalovým partiám.

Vynechávanie základných cvikov

Ak ste si zobrali k srdcu všetko ostatné, čo sme u uviedli,a le výsledky neprchádzajú, možno by bolo vhodne zamyslieť sa nad skladbou tréningu. Časo sa totiž stáva, že sa ignorujú základné viackĺbové cviky, ktorá zapoja najviac svalových vlákien a vedú k väčšej hmote i sily. Medzi ne patria drepy, mŕtve ťahy, benčpres, príťahy v predklone, zhyby, tlaky na ramená, kľuky na bradlách či bicepsové zhyby s veľkou činkou.

Pretrénovanie

Jednou z výhod mladých chlapcov je, že majú dostatok energie. Často sa však v takých situáciách stáva, že rovnaké svaly precvičujú niekoľko hodín a nedoprajú si ani dostatok oddychu medzi tréningami. Táto cesta vedie k pretrénovaniu, ktoré nie len, že brzdí pokrok, ale môže viesť ak strate svalovej hmoty. Vhodné by bolo trénovať do hodiny a rovnakú partiu nie viac ako dvakrát týždenne.

Rozptýľovanie v posilňovni

Mladíci sa radi rozptyľujú rôznymi vecami, či už sú to technologické vymoženosti alebo rozhovory s kamarátmi, či pokukávanie po sympatickej slečne. Tieto veci by však mali ostať mimo posilňovne, kde treba svoju koncentráciu venovať cvičeniu. Prestávky medzi sériami trávte prípravou na ďalšiu sériu alebo cvik.

Priveľa suplementov, zlá výživa

Predovšetkým nováčikovia a tínedžeri robia tú chybu, že pri cvičení potrebujú mať všetky možné doplnky, ale zabúdajú na to, že je dôležité dať si najskôr stravu. Tá je v tejto vekovej kategórii skutočne väčšinou ignorovaná a to je veľká chyba. Preto venujte energiu naštudovaniu si výživových zásad, ktoré vedú nie len k krajšiemu, ale aj zdravšiemu telu. U tínedžerov navyše postačí suplementácia srvátkovým proteínom po tréningu.

Letný režim, pôvodne z 18.11.2013.