Zaujímavosti

Rybí olej sa môže stať základom nového lieku

17. marca 2013
Rybí olej sa môže stať základom nového lieku
Chrípkové vírusy sú hlavným dôvodom úmrtí a chorôb po celom svete a súčasné lieky nedokážu chrániť pred najvážnejšie chorými pacientmi. V budúcnosti by to však mohol zmeniť nový liek.

Vedci odhalili, že látka získaná deriváciou z tukov nájdených v rybom oleji predchádza smrti z najvážnejších typov chrípok a to dokonca aj v pokročilom štádiu choroby. Ich štúdia je prísľubom pre vytvorenie nového účinného lieku.

Súčasné lieky potláčajú replikáciu vírusu, ale nie sú väčšinou efektívne, ak sú pacientovi podané dva ani po infikovaní. Nové liečivo bude schopné bojovať aj proti vírusu H5N1, ktorý sa prenáša vtákmi a dokonca ohrozuje aj plody u tehotných žien.

Vedci k svojim záverom prišli skúmaním lipidov získaných z omega-3 mastných kyselín nájdených v rybom oleji. Lipid PD1 testovali na ľudských pľúcach, ktoré boli nakazené chrípkovým vírusom. Liečba fungovala aj dva dni po infikovaní.