SlovakFitness.sk

Tréning 24. 08. 2015

Páľte tuky efektívne! Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning

ikonka
Chcete zefektívniť váš tréning a užiť si aj trocha driny? Skúste HIIT. Pod touto skratkou sa nachádzajú štyri anglické slová – high intensity interval training. Jedná sa o čoraz populárnejší intervalový tréning vo vysokej intenzite.

HIIT je vysoko intenzívne cvičenie vykonávajúce v krátkom čase, na rozdiel od aeróbnej aktivity, kde sa vykonáva jednotlivá činnosť po dlhú dobu v jednom tempe. Zapájate pri ňom rýchle a super rýchle svalové vlákna, ktoré možno doteraz pri vašom tréningu absentovali.

Princíp tohto typu tréningu spočíva v krátkych intervaloch, počas ktorých dotyčný cvičenec podáva 100-percentný intenzívny výkon (šprint pri behu, na bicykli, korčuliach, pri plávaní, či intenzívne boxovanie do vreca).

PRINCÍP HIIT

20 až 30 sekúnd šprintujte úplne naplno (v tom spočíva ten efekt – cvičíte až budete lapať po dychu), potom 60 až 90 sekúnd vykonávajte veľmi pomalé tempo, aby ste mohli zopakovať ďalší interval. Takýchto intervalov si dáte podľa individuálnych schopností, napr. osem, čo zaberie približne 10 až 20 minút času.

Vykonávajte takýto typ tréningu aspoň dvakrát do týždňa – buď pred silovým tréningom (vyskúšajte a uvidíš ak budeš vládať) alebo vo voľné dni, kedy nemáte v pláne silový tréning.

Pred HIIT tréningom si dajte krátku rozcvičku v podobe ľahkého dynamického cvičenia (krúženie, kmitanie) alebo odporového (tlačenie proti telesu) v dĺžke troch až piatich minút. Statický strečing zaraďte po tréningu v dĺžke piatich až desiatich minút.

VÝHODY HIIT

HIIT podporuje vysoký nárast rastového hormónu v dôsledku zapájania rýchlych svalových vlákien. Ten podporuje lepší nárast svalov, omladzujúce účinky, menšie priberanie tuku v problémových partiách a medzi orgánmi, lepši imunitný systém či zlepšenie výkonu.

Tréning zlepšuje kondíciu a rýchlosť, znižuje množstvo tuku (aj medzi orgánmi) a lepší nárast svalov. HIIT je skvelý v redukcii tuku, i keď nechudnete priamo pri jeho vykonaní, ale vaše telo je „zničené“ pre celý nasledujúci čas po cvičení a začne spaľovať tukové zásoby, pretože potrebuje veľa energie na regeneráciu namáhaných svalov. Navyše, tréning je časovo nenáročný.

Začnite s HIIT tréningom a využite jeho priaznivé účinky! Prechádzku a jednoduché cvičenie však od toho nečakajte. :-)

Článok bol pôvodne vydaný 18.3.2013.

V roku 2016 sme sa vás opýtali, či by ste privítali web alebo rubriku o osobnom rozvoji. 90,11 % z vás odpovedalo „áno“. Preto sme pre vás pripravili nový web Uspech.MNE.sk. Budeme radi, ak ho podporíte aj na Facebooku:Nahlásiť chybu


Mohlo by vás zaujímať:
chrante-si-chodidla-a-posilnite-si-ich-tymto-cvicenimChráňte si chodidlá a posilnite si ich týmto cvičenímkardio-efektivnejsie-vyuzite-tychto-10-tipovKardio efektívnejšie? Využite týchto 10 tipovsest-zlych-cvikov-podla-vedy-ako-ich-nahraditŠesť zlých cvikov podľa vedy. Ako ich nahradiť?tri-skvele-sposoby-ktorym-si-vylepsite-trening-na-bezeckom-paseTri skvelé spôsoby, ktorým si vylepšíte tréning na bežeckom páseako-vyriesit-problem-nedostatku-miesta-v-satnovej-skrinkeAko vyriešiť problém nedostatku miesta v šatňovej skrinke?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist