Tréning

Ako na stagnáciu a zaostávajúcu partiu I.

15. augusta 2022
Ako na stagnáciu a zaostávajúcu partiu I.
Neodpovedá vaše telo na zaužívané tréningové postupy alebo vám zaostáva niektorá svalová partia? Prišiel čas využiť niektorú z viacerých techník, ktoré vám tento problém pomôžu vyriešiť. V tomto článku nájdete prvých päť z nich.

1. Obmedzte prestávky medzi sériami

Týmto tipom prehľad začneme, pretože je veľmi starý, často využívaný a v mnohých prípadoch aj funguje. Obmedzte prestávku medzi sériami a zvýšite tým intenzitu a dodáte svalom nový stimul. Pokročilejšou alternatívou je technika nazvaná „rest-pause“. Pri nej si v danej sérii zvolíte váhu, s ktorou by ste boli schopní urobiť štyri až päť opakovaní. Urobte ich však len tri a potom si dajte pauzu 15 až 20 sekúnd. Následne urobte ďalšie dve opakovania a opäť odpočívajte 15 až 20 sekúnd. Takto to zopakujte trikrát a absolvujete 11 opakovaní s váhou, ktorá s ktorou normálne neurobíte viac ako päť opakovaní.

2. Pumpujte svaly aj po tréningu

Medzi bežnými tréningami by ste mohli vyskúšať vykonávať zhruba tri alebo štyri série cviku na partiu, ktoré chcete zlepšiť s tým, že využijete ľahkú váhu, ktorou sval len napumpujete. Do oblasti bude prúdiť viac krvi a dostane sa k svalu viac živín, ktoré budú zvyšovať aktivitu špecifických hormónov a aminokyselín, ktoré sa podieľajú na svalovom raste.

3. Využite menej opakovaní a viac váhy

Možno poznáte techniky, ktoré na stimulovanie tvrdohlavých partií využívajú väčší počet opakovaní. Na to, aby ste však stimulovali rast, by ste v skutočnosti mohli potrebovať série s nižším počtom opakovaní a väčšou váhou na činkách. V kombinácií s frekventovanejším tréningom vám ťažšie váhy a malý počet opakovaní môžu podporiť vás svalový progres.

4. Trénujte partiu každý deň

Trénujte zaostávajúcu partiu každý deň. Táto rada možno znie pre skúsenejších cvičencov kontraproduktívne, ale mnoho ľudí sa už presvedčilo o tom, že funguje. Medzi nimi je aj Arnold Schwarzenegger, ktorý trénoval lýtka každý deň skoro dva roky a partia, ktorá mu zaostávala, sa rapídne zlepšila. To isté využíval pri snahe zlepšiť si ramená. Každé ráno urobil niekoľko sérií upažovaní v predklone.

5. Skúste niečo iné

Ďalšou z možností, ako stimulovať tvrdohlavú partiu, je šokovanie tela niečím novým. K bežným cvikom, ktoré využívate už dlhšiu dobu, priraďte funkčné cviky ako turecký vztyk, farmárska chôdza, kľuky na gymnastických kruhoch či prehadzovanie pneumatiky. Tieto cviky okrem stimulácie svalového rastu pomôžu posilniť celé telo, pretože pri nich pracuje ako jedná jednotka. Navyše, dodajú vášmu tréningu pestrosť, čo vám pomôže aj mentálne.

Ďalších päť tipov: Ako na stagnáciu a zaostávajúcu partiu II.

Letný režim, pôvodne z 10.03.2014.