InstagramFacebookYoutube
Tréning

Cvičenie u detí je základom ich zdravého rozvoja

31. júla 2017
Cvičenie u detí je základom ich zdravého rozvoja
Keď väčšina dospelých ľudí myslí na cvičenie, predstavuje si pobyt v posilňovni na bežeckom páse, rotopede alebo na lavičke s činkami v ruke. Pre deti však cvičenie znamená aj hranie a fyzickú aktivitu. A z nej majú veľké výhody aj v mladom veku.

Množstvo detí a tínedžerov s nadváhou a obezitou sa za posledných niekoľko rokov zvýšilo a hoci k tomu prispelo viacero faktorov, najvýznamnejší je ten, že deti čoraz viac uprednostňujú sedavý štýl života. Sedia viac ako boli zvykom v minulosti.

Jedným z najlepších spôsobov, ako ich prinútiť k väčšej aktivite, je obmedziť ich čas strávený sledovaním televízie alebo hraním videohier. Deti mladšie ako dva roky by televíziu nemali sledovať vôbec, kým tie staršie by ju nemali sledovať viac ako hodinu až dve denne.

Článok pokračuje pod reklamou


Je preukázane, že činorodejšie deti majú silnejšie svaly a kosti, majú menej telesného tuku, majú nižšia pravdepodobnosť obezity, ktorá vedie k cukrovke typu 2, či problémom s krvným tlakom alebo cholesterolom. Inými slovami, fyzicky aktívnejšie deti majú lepšie vyhliadky do života.

NA ČO BY SA MALI DETI ZAMERAŤ?

Okrem zdravotných výhod pravidelného cvičenia majú deti, ktoré sú fyzicky aktívne, lepší spánok a lepšie zvládajú fyzické i psychické výzvy. Rodičia by svoje ratolesti mali podporovať k rôznym aktivitám, aby pracovali na troch dôležitých elementoch svojho telesného rozvoja – vytrvalosti, sile a ohybnosti.

1. VYTRVALOSŤ

Vytrvalosť sa rozvíja pri pravidelnom zapájaní sa do aeróbnych aktivít. Počas takéhoto cvičenia srdce bije rýchlejšie a človek dýcha ťažšie. Keď sa to stáva pravidelne a počas dlhšieho časového obdobia, posilňuje sa tým srdce a zlepšuje sa schopnosť tela transportovať kyslík do buniek.

Aeróbne cvičenie môže byť zábavou pre deti i ich rodičov. Výborným príkladom takýchto aktivít sú napríklad basketbal, futbal, bicyklovanie, korčuľovanie, plávanie, tenis, behanie či chodenie. Vezmite deti trebárs na prechádzku do lesa.

2. SILA

Zlepšenie silového fondu u detí nemusí byť len prostredníctvom dvíhania činiek, hoci aj to s primeranými váhami má svoje výhody. Treba však v tomto smere pripomenúť, že je dôležitý dohľad skúsenej dospelej osoby, aby nedošlo k zraneniu.

Väčšina detí však touto ideou nemusí byť nadšená. A ani nepotrebujú činky. Stačí ak budú robiť kľuky, skracovačky, zhyby a iné cvičenia, ktoré im pomôžu spevniť svaly. Silu rozvíjajú aj pri šplhaní, stojkách či zápasení, ktoré sa bude páčiť hlavne chlapcom.

3. OHYBNOSŤ

Strečingové cvičenie pomáhajú rozvíjať ohybnosť tela a pružnosť svalov, čo svalom a kĺbom umožňuje pracovať ľahšie v plnom rozsahu pohybu. Deti majú príležitosť naťahovať sa už len tým, že sa snažia z poličky získať hračku, skúšajú urobiť šnúru alebo kotrmelec.

KOĽKO ČASU JE POTREBNÉ VENOVAŤ CVIČENIU?

Rodičia by sa mali uistiť, že ich deti majú dostatok pohybu a cvičenia. Fyzické aktivity hrajú dôležitú úlohu v raste potomka v zdravé indivíduum, ktoré životný štýl budú sprevádzať správne návyky, ktoré sa budujú práve v období vyrastania.

Aeróbnu záťaž by mali mať deti aspoň hodinu denne, pričom silový fond by mali rozvíjať minimálne trikrát do týždňa. Batoľa by malo mať fyzickú aktivitu minimálne hodinu a pol, pričom väčšina by mala vychádzať z hrania. Deti v predškolskom veku by mali venovať cvičeniu 2 hodiny, pričom 60 minút by mala byť plánovaná aktivita. V školskom veku stačí hodina denne.

Dôležité však je, aby si deti nezvykli na sedavý spôsob života. Nemali by byť preto neaktívne dlhšie ako jednu hodinu, ak sa jedná o deti predškolského veku. Ak ide o školákov, pasívni by mali byť maximálne dve hodiny.

Ste rodič? Dbajte na to, aby z vašich detí vyrástli silné a zdravé osobnosti!

Letný režim, pôvodne z : 25.3.2013


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist