SlovakFitness.sk

Výživa 09. 09. 2014

Ako zastaviť emocionálne jedenie?

ikonka
Mnoho ľudí nemá pod kontrolou svoj jedálniček a konzumuje jedlá podľa potreby a svojho emocionálneho rozpoloženia. Ak ste šťastní, objednáte si trebárs pizzu. Ak vás trápi smútok, pomôže vám niečo sladké. Tento systém stravovania je zlý! A my máme riešenie, ako ho zastaviť.

1. Sústreďte sa na jedlo - mnoho ľudí má vo zvyku jesť počas sledovania televízie alebo čítania novín. Tento zlozvyk treba zastaviť, pretože pri jedení sa musíte sústrediť na jedenie. Ak sa naň nesústredíte, vedie to k prejedeniu. negatívny vplyv rozptyľovania pri jedení je aj vedecky dokázaný.

2. Vybalansujte si živiny - ak si vypestujete návyk jesť zdravo a správne si rozložíte príjem jednotlivých živín, obmedzíte pravdepodobnosť emocionálneho jedenia. Musíte denne prijímať správny pomer bielkovín, sacharidov a tukov, aby ste uspokojili svoje potreby, dopĺňali telu energiu a eliminovali chúťky počas mimoriadneho citového rozpoloženia.

3. Pred jedením počkajte - ak si nie ste istí, čo spôsobuje, že vám chutí jesť, osvojte si zvyk počkať desať minút predtým, ako niečo zjete. Počas týchto desiatich minút urobte nejaké domáce práce alebo sa zamestnajte iným spôsobom. Ak aj po tejto dobe budete chcieť jesť, potom by ste mali jesť. Pravdepodobne však na to, že ste niečo chceli jesť, aj zabudnete.

4. Doma majte len zdravé jedlá - tajná zbraň proti prejedeniu a nezdravému jedeniu? Kdeže – obyčajná logika. Ak nemáte na očiach niečo nezdravé, obmedzíte pravdepodobnosť, že vás napadne to jesť. Ak vám aj niečo zachutí a nemáte to doma po ruke, je šanca, že siahnete po lepšej alternatíve. Preto svoj domov zbavte nezdravých jedál a majte po ruky viaceré druhy ovocia a zeleniny.

5. Vyhnite sa sociálnemu vplyvu - ľudia zvyknú viac konzumovať jedlo, keď sú v spoločnosti, trebárs na nejakej návšteve či oslave. Nekonečné jedenie malých pokrmov, rozptýlenia a sociálny tlak vedú k nezmyslenému prejedaniu. Venujte pozornosť tomu, čo jete a nestraťte o tom pojem.

6. Nájdite alternatívu k jedlu - ak vás niečo trápi, často siahnete po úteche, ktorá sa skrýva v jedle. Štúdie však ukazujú, že sú alternatívy, ktoré váš emocionálny stav dokážu zlepšiť bez toho, aby ste ohrozili svoje zdravie či figúru. Napríklad pes. Existuje vedecký dôkaz, že interakcia s domácim miláčikom vedie k vylučovaniu oxitocínu, ktorý posilňuje náladu. Prospešné je však aj behanie či cvičenie. Psychicky vám môže pomôcť aj vyrozprávanie sa priateľovi.

V roku 2016 sme sa vás opýtali, či by ste privítali web alebo rubriku o osobnom rozvoji. 90,11 % z vás odpovedalo „áno“. Preto sme pre vás pripravili nový web Uspech.MNE.sk. Budeme radi, ak ho podporíte aj na Facebooku:Nahlásiť chybu


Mohlo by vás zaujímať:
chcete-podporit-chudnutie-skuste-vlasske-orechyChcete podporiť chudnutie? Skúste vlašské orechy tieto-jedla-by-do-ust-pravy-sportovec-nedalTieto jedlá by do úst pravý športovec nedal 8-sposobov-akymi-vplyvaju-bielkoviny-na-chudnutie8 spôsobov, akými vplývajú bielkoviny na chudnutie5-druhov-ovocia-ktore-by-ste-mali-jedavat-casto5 druhov ovocia, ktoré by ste mali jedávať často je-nizkosacharidova-vysokotucna-dieta-lepsia-ako-nizkotucnaJe nízkosacharidová, vysokotučná diéta lepšia ako nízkotučná?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist