Zaujímavosti

Videohry pomáhajú seniorom k väčšiemu šťastiu

31. marca 2013
Videohry pomáhajú seniorom k väčšiemu šťastiu
Starší ľudia, ktorí sa venujú hraniu počítačových hier, sú náchylnejší k tomu, aby boli šťastnejší. A to je dobrá vec. Navyše, toto tvrdenie teraz podporuje aj nedávnu štúdia Univerzity v Severnej Karolíne.

Podľa výsledkov výskumu amerických odborníkov sa seniori, ktorí hrávali videohry, cítili emocionálne na lepšej úrovni ako tí, ktorí sa hraniu týchto hier nevenovali. Bola u nich bádať menšia miera depresií a lepšie sociálne fungovanie.

Skúmania sa zúčastnilo 140 ľudí vo veku nad 63 rokov. Tí okrem vypĺňania dotazníka podstúpili aj sériu testov. 61 % z nich hralo videohry občasne, 35 % aspoň raz týždenne. Obe skupiny sa cítili šťastnejšie.

Zvyšok tvorila skupina, ktorá sa hrám nevenovala. U nej bolo prítomných viac negatívnych emócií a väčšia pravdepodobnosť vzniku depresií.

Hodí sa na záver spomenúť, že v roku 2010 publikovala Kalifornská univerzita v San Diegu závery svojho výskumu, ktorý sa tiež zameral na hrania videohier u seniorov. Konkrétne išlo o hranie hier, ktoré si vyžadovali aj fyzickú aktivitu.

Táto štúdia odhalila, že pravidelné hranie hier ako tenis, golf, box či bowling, zvýšilo u starších ľudí kognitívne funkcie, viedlo k zlepšeniu nálady a znižovalo pravdepodobnosť vzniku depresií.