Tréning

Plusy a mínusy CrossFitu

26. februára 2015
Plusy a mínusy CrossFitu
Keď sa povie CrossFit, mnoho ľudí posadne nadšenie a časť ľudí zase obavy z náročného tréningu. Populárny fitness trend spájajúci silové a kondičné cvičenie má mnoho výhod, ale rovnako aj niekoľko mínusov. V tomto článku sa na ne zameriame.

Ak neviete, čo to CrossFit je, už sme o ňom písali. Prečítajte si tento článok, v ktorom sme poukázali aj na jeho vznik. Potom sa môžete vrátiť naspäť: Čo je CrossFit tréning? Ak už viete, môžeme prejsť na jeho plusy a mínusy.

Výhody CrossFitu

Pri cvičení CrossFitu ste schopní vykonávať pomerne jednoduché a nenáročné cviky, ktoré však prinášajú významné pozitíva. Hlavnou výhodou teda je, že tento tréning naozaj funguje. Telo pri ňom nevie, čo sa bude diať ďalej, čo ho vlastne oklame a následkom toho bude efektívnejšie zvyšovať silu, svalovú hmotu a znižovať podiel tukov.

Pri CrossFite zapojíte do akcie celé telo a nebudete pracovať len na tom, ako budete vďaka nemu vyzerať, ale aj ako sa budete cítiť. Podstatnou časťou je, že buduje vytrvalosť a kondíciu, vďaka čomu budete vo výbornej forme. Pomôže vám to pri športe i v rôznych situáciách bežného života. Takisto pomáha s koordináciou či pružnosťou.

CrossFit je náročný tréning a už v jeho úvode z vás začne kvapkať pot. Ľahko sa však dostanete do zóny a jeho cvičenie je tak pestré, že sa pri ňom nudiť rozhodne nebudete. Navyše, tréningy netrvajú dlho a sú efektívne. Navyše, sú prispôsobiteľné každej kondičnej úrovni.

Nevýhody CrossFitu

Hlavnou nevýhodou u CrossFitu je jeho náchylnosť k zraneniami. Tie sa môžu stať pri každom cvičení, ale keďže CrossFit je veľmi intenzívny, tak je uňho riziko väčšie. Mnoho ľudí sa snaží cvičiť čo najrýchlejšie a nedbajú na techniku, práve vtedy by sa to mohlo vypomstiť. Aj tu platí, že technika je najdôležitejšia.

Keď budete cvičiť CrossFit so skupinou, tak je jeho nevýhodou aj cena. Lekcie a skupinové cvičenie je sú zadarmo. To môže byť mínusom, hoci to prevažuje plus, že budete pod drobnohľadom experta. Aj tu sa však dá nájsť mínus. Ak osobný tréner v skutočnosti nie je certifikovaný alebo nekvalifikovaný.

Ak ste ešte CrossFit neskúsili a láka vás, tak mu dajte šancu. Ak ste ho už vyskúšali, môžete sa so svojimi skúsenosťami podeliť s ostatnými v komentároch pod článkom.