Arnold Schwarzenegger – Tipy pre tréning ramien
Doplnky výživy proti striám
Aké pravidlá výživy by mal dodržiavať vytrvalostný športovec?
Kruhový tréning – tréningový program pre vás
Reklama
Zaujímavosti

Chôdza má rovnaký vplyv na zdravie srdca ako beh

ikonkaSvižná chôdza dokáže zredukovať riziko vzniku cukrovky, vysokého krvného tlaku a vysokého cholesterolu u človeka v rovnakej miere, ako dokáže pravidelné behanie.

Toto zistenie pochádza z novej štúdie, ktorá zahrnula 33 060 bežcov a 15 045 chodcov z dvoch rozdielnych výskumov. Počas šesťročného obdobia zistili, že pravidelná chôdza a beh prinášajú rovnaké výsledky v pravdepodobnosti vzniku vyššie spomínaných ochorení.

Vedci sa domnievajú, že veľmi podobné výsledky sú dosiahnuté preto, že chôdza aj beh vykonané v rôznych intenzitách zapájajú do aktivity rovnaké svalové skupiny. Rozhodujúci pri meraniach však nebol čas, ale dĺžka prejdenej, resp. zabehnutej trate.

„Čím viac bežci bežali a chodci chodili, tým získali lepšie zdravotné výhody. Ak množstvo vydanej energie bolo rovnaké medzi týmito dvoma skupinami, potom boli aj zdravotné výhody porovnateľné,“ skonštatoval doktor Paul. T. Williams.

Výsledky ukázali, že vysoký cholesterol bol znížený o 4,3 % pri behu a o 7,2 % pri chôdzi. Riziko cukrovky sa znížilo o 12,1 %, resp. 12,3 % a koronárnej srdcovej choroby o 4,5 %, resp. 9,3 %.

Experti však dodávajú, že za rovnaký čas dokážu ľudia venujúci sa behu zabehnúť dvakrát toľko, ako prejdú chodci. Výsledky štúdia však indikujú, že pre zdravie lepšie urobíte, ak sa budete aspoň pravidelne prechádzať. Tak keď bude pekne, zavolajte vašu polovičku na prechádzku...

Článok bol pôvodne vydaný: 6.4.2013.

Oznam: Od 1. júla do 31. augusta vám budeme prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už pomaly zabudnuté v archíve. Úplne nové články prídu na rad opäť od 1. septembra.Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

sport-vs-sperky-skutocne-musime-odkladat-vsetky-ozdoby-pocas-sportovaniaŠport vs. šperky - skutočne musíme odkladať všetky ozdoby počas športovania?vela-televizie-sposobuje-detom-antisocialne-problemyVeľa televízie spôsobuje deťom antisociálne problémy bojite-sa-porazky-pite-zeleny-caj-alebo-kavuBojíte sa porážky? Pite zelený čaj alebo kávu ako-budovanie-svalov-zvysuje-vasu-sancu-na-prezitieAko budovanie svalov zvyšuje vašu šancu na prežitie? vela-sedenia-a-malo-pohybu-urychluje-biologicke-starnutieVeľa sedenia a málo pohybu urýchľuje biologické starnutie
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Aj tu môžete propagovať svoju firmu!
Najnovšie články
Fitness diskusia
Databáza cvikov
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2017 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist