Suplementy

Potréningová suplementácia pre skúsenejších cvičencov

25. marca 2015
Potréningová suplementácia pre skúsenejších cvičencov
Ak ste pokročilým cvičencom, už dlho pravdepodobne viete, že vytrvalostný alebo silový tréning so sebou prináša estetické i zdravotné výhody. Ak však chcete zostať aktívni aj po tvrdej drine v posilňovni, potrebujete mať v poriadku suplementáciu.

Pre maximalizovanie efektivity tréningu a udržanie vašej energie tak, aby ste mohli bez problémov fungovať aj po náročnom tréningu, potrebujete prijímať viac ako len srvátkový proteín. Aké doplnky by boli pre vás vhodné?

Srvátkový proteín
Samozrejmosťou je srvátkový proteín, ktorý je veľmi bežným doplnkom a už začiatočníci by sa s ním mali stretnúť. Zlepšuje výkonnosť a pomáha rozvinúť čistú svalovú hmotu. Telo sa vďaka nemu lepšie zotavuje a prináša mu aj adekvátne množstvo minerálov, ktoré sa ľahko strávia. Po cvičení sa odporúča 30 až 40 gramov proteínu.

Kreatín
Kreatín má preukázané výsledky na budovanie sily i svalov. Vo forme doplnku výživy poskytne telu dodatočnú energiu a urýchli regeneráciu tela po cvičení. Športovcom sa odporúča prijímať päť až desať gramov kreatínu denne.

Beta alanín
Beta alanín je práve tým doplnkom, ktorý by už pokročilí cvičenci mali pridať do svojej suplementácie po tom, čo sa oboznámili s ostatnými druhmi suplementov. Zlepší výdrž v náročnejších tréningoch, silu, dodá vám energiu a zníži únavu, s ktorou by ste sa mohli stretnúť po skončení tréningu. Odporúča sa ho prijímať v dvoch až troch gramov pred i po tréningu.

Glutamín
Glutamín je vyzdvihovaný pre svoju schopnosť podporiť silu a vytrvalosť pri mimoriadne náročných cvikoch. V praxi to vyzerá tak, že dokážete maximálne váhy zdvíhať dlhší čas. Hodí sa hlavne do obdobia rysovania, kedy zároveň pomáha chrániť svaly pred rozkladom a zefektívňuje pálenie tukov. Zároveň pozitívne vplýva na imunitný systém. Odporúča sa prijať päť gramov po tréningu a päť gramov pred spaním.

BCAA
Takisto aj tieto aminokyseliny sa viac hodia do diéty. Podporujú zotavovanie podobne ako srvátkový proteín a znižujú svalovú bolesť. Stimulujú potrebné hormóny a dokonca vám tiež dodávajú energiu. Vedci už dokázali aj ich spojitosť s pálením tukov a zlepšením vytrvalosti. Sú teda dôležité aj pre vytrvalostných športovcov.