Tréning

Tréningové tipy od profesionálneho bitkára

Autor: Peťo  /   07. augusta 2014
Tréningové tipy od profesionálneho bitkára
Článok napísal Donald Cerrone, bitkár v UFC. Voľný preklad článku z AskMen:

Často sa ma ľudia pýtajú, na môj tréningový rozvrh, diétu a celkový fitness plán. Pre moju bitku s Anthony Pettisom som robil poslednú prípravu tak, aby som sa uistil, že budem v najlepšej možnej forme. Nebudem vám klamať – strata váhy a získanie špičkovej formy nie je ľahké. Môj tréning som rozložil na tri kľúčové oblasti, ktoré si myslím, že môžu pomôcť komukoľvek nájsť tú dodatočnú motiváciu, aby sa dostal do skvelej formy.

Trénujte tvrdo, ale zabavte sa

Najlepší spôsob, akým zabijete váš „drajv“ je s monotónnosťou. Vždy sa snažím obmieňať moje tréningy, hlavne pokiaľ ide o tú najdôležitejšiu vec pri bitkách – kardio. Namiesto toho, aby som bol zavretý v posilňovni a behal na bežiacom páse, radšej chodím von a behám tam.

Beh na dlhú vzdialenosť vo vyššej nadmorskej výške je zvyčajne moja voľba, keď ide o chudnutie, pretože môj tep ide dostatočne vysoko, aby som stratil nadbytočnú váhu bez toho, aby som kládol veľký stres na moju celkovú silu. Počúvajte pritom dobrú hudbu – Steel Panthers u mňa funguje vždy – a pokúste sa uvoľniť vašu myseľ. Užite si pobyt vonku a nie v kancelárii alebo v miestnej posilňovni.

Ak pre vás nie je vhodný behanie, potom máte množstvo iných spôsobov, ako zostaviť vaše kardio a získať tréning celého tela. Niektorý moji kolegovia (a aj ja) radi plávajú, pretože získate skvelý kardio efekt pri prostredí, ktorý zaťažuje telo jemne.

Tiež by som odporučil ísť na hodinu kickboxu s rešpektovaným trénerom. Príliš veľa chlapov sa bojí chodiť na tieto kurzy, pretože si myslia, že sú oba pre ženy. Dôverujte mi, dostaňte sa tam a vyskúšajte hodinu s bývalým kickboxerom alebo niekým, kto trénuje na vysokej úrovni. Tieto tréningy vám nakopú zadok a budete mať pri tom aj veľa zábavy.

Jedzte čisto

Milujem sladkosti. Milk Duds, Snickers, M&Ms... Pravdou je, že ako elitný bitkár alebo športovec, musíte jesť nezdravé jedla a sladiť s mierou. Všimnite, si, že som povedal „s mierou“. Nemyslí si, že spôsobí nejakú škodu, keď sa občas obdarujete, hlavne keď poctivo makáte v posilňovni deň čo deň. No, počas tréningového kempu sa snažím jesť tak čisto, ako je to len možné. Kuracie prsia a ryby sú zvyčajne mojou prvou voľbou a vždy sa snažím jesť aj zeleninu a šaláty. Ďalším základom je voda. Snažím sa vypiť aspoň galón (cca 3,8 litra) vody denne, hlavne preto, že veľa mojich tréningov je aeróbnych a dosť sa pri nich v posilňovni vypotím. Pravdepodobne budete chodiť častejšie na záchod, keď budete piť tak veľa vody, ale je to skvelý spôsob, ako udržať váš systém čistý a telo hydratovaný pre ďalší tréning.

Nájdite balans

Mám to šťastie, že trénujem každý deň s niekoľkými z tých najlepších bitkárov na svete. Keď ste neustále tlačený trénermi a spoluhráčmi, ktorý chcú vidieť, ako uspejete, je ľahké sústrediť sa počas tréningov. Takže pokiaľ ide o fitness, odolajte pokušeniu izolovať sa tým, že budete trénovať sami. Zažijete aj viac zábavy, keď budete trénovať s priateľmi a pravdepodobnejšie sa budete tlačiť k lepším výkonom.

Balans je kľúčový. Poznám veľa ľudí, ktorí si myslia, že byť vo forme je všetko o tom, koľko dokážete vytlačiť na lavičke alebo pri drepoch. Nie je to však všetko o jednoručkách a veľkých činkách. Ak vám ide posilňovne už hore krkom, sú aj iné možnosti. Wakeboarding (jeden z mojich obľúbených športov) je neskutočnou cestou k vybudovaniu sily v strede tela a zasiahne každú kľúčovú partiu tela. Takisto je to s lezením po skalách, kickboxom, turistikou a tonou iných nekonvenčných aktivít.

Kovbojský kardio tréning

Nájdite si vo vašom okolí kopec. Môže to byť v miestnom parku, blízko hôr, pláže alebo lesnatej oblasti. Ak ste v posilňovni, nastavte si na bežiacom páse sklon na extrémny kopec (prípadne využite schody, pozn. red.).

1. Zahrejte sa 10-minútým ľahkým poklusom na rovnom teréne.
2. Urobte 10 šprintov do kopca v maximálnej rýchlosti (prestávku majte 30 sekúnd po tom, čo zídete dole z kopca).
2. Urobte 20 šprintov do kopca v maximálnej rýchlosti (bez prestávky, hneď po zostupe z kopca opäť šprintujte hore).

Pozn.red.: Šprinty stačí robiť na dĺžku asi 60-100 metrov.