InstagramFacebookYoutube
Tréning

Čo robiť a nerobiť pri cvičení dosky?

16. apríla 2015
Čo robiť a nerobiť pri cvičení dosky?
Doska je jeden z najlepších cvikov zameraných na rozvoj svalov stredu tela. Napriek tomu, že ide o statický cvik, je náročný, pretože vás v pozícii udržuje niekoľko svalov pracujúcich naraz. Takisto ide o cvik, ktorého zlé vykonávanie môže mať nepriaznivé následky. Preto sa v tomto článku pozrieme na to, čo robiť a čo nerobiť pri cvičení dosky.

Doska je dobre známy cvik, pri ktorom sú v kontakte s podlahou len vaše dlane a špičky nôh. Ste v nej vystretí a do akcie zapájate nie len svaly v oblasti brucha a krížov, ale aj sedacie svaly, ramená, hrudník a hornú časť chrbta. Všetky tieto svaly musia byť zosúladené, aby bola doska efektívna a nespôsobovala problémy.

Čo robiť pri cvičení dosky?

1. Vyvíjajte tlak cez dlane rúk a roztiahnite od seba lopatky tak, aby ste ramená netlačili dozadu. Tak by ste vyvíjali nadbytočný tlak na krk a oblasť kľúčnych kostí.

Článok pokračuje pod reklamou


2. Päty sa snažte tlačiť dozadu a napnite sedacie svaly. To pomôže spevniť chrbticu a podporí správne postavenie bedier a krížov, ktoré tak trochu odľahčia aj brušné svaly.

3. Sústreďte sa na dýchanie. Vdychujte nosom, napočítajte do dvoch a vydýchnite ústami. Pritom počítajte do štyroch. Toto pomôže lepšie okysličovať svaly a tiež vás rozptýli tak, že vám čas uplynie rýchlejšie.

4. Vyskúšajte aj iné variácie dosky, aby ste napredovali a vybudovali si ešte silnejší stred tela. Môžete vyskúšať iné pozície rúk, bočnú dosku, dosku s chodením a podobne.

Čo nerobiť pri cvičení dosky?

1. Necvičte dosku príliš dlho. Ak nie ste schopní udržať správne držanie tela po celý čas vykonávania cviku, tak si budete spôsobovať svalové poruchy. Ak ste tento cvik ešte nikdy nerobili, cieľte na 20 sekúnd a následne oddychujte 20 sekúnd. Postupne sa prepracujte k dlhším časom. Nemáte sa kam ponáhľať.

2. Neskláňajte hlavu, pretože to nepriaznivo pôsobí na ramená, krk a celú chrbticu. Snažte sa držať hlavu zarovno s celým telom tak, aby ste vytvorili jednu líniu.

3. Nedvíhajte zadok hore. Opäť, pri doske by vaše telo malo byť v jednej línii. Ak budete dvíhať zadok hore, obmedzíte zapojenie brušných svalov a môžete vyvinúť tlak na iné časti tela.

4. Bedrá nenechajte len tak visieť. Takisto by ste vyradili brucho z akcie a donútili viac pracovať ruky a špičky nôh, čo nie je zmyslom tohto cviku. Takisto riskujete problémy s krížami. Do tretice – vaše telo musí byť vystreté v jednej rovine.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist