Tréning

5 cvikov, ktoré musíte robiť

10. mája 2015
5 cvikov, ktoré musíte robiť
Cvičiť by mal každý človek. Mnohí ľudia aj cvičia, iní zase plánujú začať. Ak chcete s cvičením začať, je potrebné, aby ste do tréningov zaradili nasledujúcich päť cvikov. Ak už cvičíte, tak sa uistite, že žiaden z nich neignorujete.

Existujú stovky cvikov a povedať, že tieto sú tie najlepšie, nie je vhodné. Sú však kľúčové pre stimuláciu svalov a je lepšie, ak ich máte v programe zaradené.

1. Drepy

Drepy sú najlepším cvikom na nohy i všeobecnú silu. Pália veľa kalórií, pretože do akcie zapájajú veľké svaly. Okrem stehien majú vplyv aj na zadok a lýtka. Väčšina ľudí ich dokáže aj bez činky urobiť hneď niekoľko. Dôležité je však pokrokom zvyšovať váhu. Využívať môžete jednoručky vedľa tela alebo veľkú činku umiestnenú na ramenách. Existujú však aj iné variácie a bez činiek si ich môžete skomplikovať tým, že ich budete robiť jednou nohou.

Pozri aj: 14 výhod drepovania

2. Výpady

Ďalším cvikom zameraným na nohy sú výpady. Tie oproti drepom viac cielia zadnú časť nôh, tzv. hamstringy, a zadok. Vzhľadom na dobu a množstvo sedenia, sú nevyhnutným cvikom. Sedením sa totiž tieto svaly zoslabujú a spôsobujú mnohé metabolické poruchy. Prevedenie výpadov je jednoduché – ide v podstate len o veľký krok vpred s pokrčením nôh.

3. Zhyby

Zhyby sú dobré pre rozvoj chrbta a rúk (bicepsov). Ide zrejme o najnáročnejší cvik spomedzi týchto piatich, pretože si vyžaduje správnu techniku i dostatočnú silu. Predsa len hore ťaháte celú váhu vášho tela. Ide však o brilantný cvik, ktorým zlepšíte hornú časť tela a spálite veľa kalórií. Je základom, ak chcete vybudovať povestné „véčko“. Aj keď je možné, že v začiatkoch neurobíte ani jedno celé opakovanie, nevzdávajte sa.

Pozri aj: Ako zvýšiť počet zhybov na hrazde?

4. Kľuky

Pre rozvoj hornej časti tela sú dôležitá aj kľuky. Ide o ďalší klasický cvik, pri ktorom využívate len svoje vlastné telo. Primárne nimi stimulujete hrudník, ale aj ramená a tricepsy. Ak ho robíte správne, do akcie sa zapájajú aj brušné svaly. Sú pomerne nenáročné aj pre začiatočníkov a existuje mnoho rôznych variácií. Sú vhodné pre mužov i pre ženy.

Pozri aj: Najčastejšie chyby pri robení kľukov

5. Doska

Ak ide o svaly brucha, tak ani skracovačky ani dvíhanie nôh nie sú v tomto smere pred doskou. Ide o veľmi jednoduchý cvik, pri ktorom nemusíte nič robiť. Len sa dáte do správnej polohy a snažíte sa v nej vydržať. Vaše telo je rovné ako doska. Čím dlhšie v takej polohe ste, tým je cvik náročnejší. Do akcie sa pri ňom zapája množstvo svalov, najviac však tie z oblasti stredu tela.

Pozri aj: Čo robiť a nerobiť pri cvičení dosky?