Tréning legendy XIII. – Shawn Ray a tréning stehien
Lepok – fakty a mýty, ktoré ho sprevádzajú
Nemáte stojan na drepy? Nevadí, tu je riešenie!
Rozhovor s trénerom celebrít Diegom Sebastianom + ukážkový plán
Reklama
Výživa

Diéta pre ľudí, ktorí nedokážu držať diétu

ikonkaĽudia, ktorí nevedú zdravý životný štýl, sa často musia pri chudnutí spoliehať na obmedzujúce diéty. Kto by ich mal rád? Musíte počítať kalórie, bojovať s hladom, odriekať si obľúbené jedlá. Našťastie však existuje diéta, ktorá je vhodná aj pre tých, ktorým snaha schudnúť skončí nedisciplinovanosťou.

Dobrá správa prichádza zo Salkovho inštitútu pre biologické štúdie, kde doktor Satchidananda Panda zrealizoval výskum, ktorý odhalil zaujímavé prepojenie biologických hodín človeka, konzumácie jedla a chudnutia. Podľa jeho zistení k chudnutiu a predchádzaniu metabolických chorôb pomáha časovo obmedzené jedenie.

Ako to funguje?

Doktor Panda na výskume u zvierat zistil už v roku 2012, že ak jedlo skonzumujú počas osemhodinového okna, tak sú chránené proti obezite, zápalom a chorobám, a takisto sa u nich zlepšili motorické funkcie. A to aj v prípade, ak prijali rovnaké množstvo kalórií v porovnaní s kontrolnou skupinou, ktorá mohla jesť hocičo kedykoľvek počas dňa.

V podstate tento nález hovorí, že môžete jesť to, čo normálne jete, ale keď to prijmete v priebehu osemhodinového okna, tak predídete obezite, inzulínovej rezistencii, leptínovej rezistencii, cukrovke 2. typu, budete mať zdravšiu pečeň, menej zápalov a budete fyzicky koordinovanejší.

V roku 2014 zase urobil výskum, ktorým zistil, že takto časovo obmedzené diéta predchádza obezite, cukrovke a vysokému cholesterolu aj vtedy, keď myši cez víkend jedli ako chceli, aj keď prijímali tučné jedlá a jedlá bohaté na cukry v priebehu týždňa.

Čo to znamená pre vás?

Vedci síce prišli na tento záver štúdiom myší, no predpokladajú a veria, že rovnaký mechanizmus platí aj u ľudí. Pre človeka to znamená, že v priebehu 8 až 9 hodín denne môže jesť a zvyšné hodiny bude držať hladovku. Pri bežnom zložení stravy to pomôže k chudnutiu i lepšiemu zdravotnému stavu.

V praxi by ste teda mohli piť cez víkend pivo, dopriať si kalorické jedlo a zamaškrtiť si aj cez týždeň, pričom telo bude strácať tukové bunky, zníži sa hladina cholesterolu, zlepší sa stav pečene, koordinácie a predíde sa vzniku cukrovky 2. typu.

Tieto štúdie vyzerajú až príliš optimisticky, ale vedci sa na ne budú snažiť ďalej nadviazať. Mohli by tak potvrdiť vplyv na ľudí, prípadne nájsť nejaké medzery. Preto by ste k tomu mohli pristúpiť s opatrným optimizmom a vyskúšať takúto diétu na 4-6 týždňov. Možno na vás bude fungovať, možno nie. Keď už ste však skúšali iné diéty, mohli by ste dať šancu aj časovo obmedzenému jedeniu.Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

lepok-fakty-a-myty-ktore-ho-sprevadzajuLepok – fakty a mýty, ktoré ho sprevádzajúmali-by-ste-vediet-dieta-s-vysokym-obsahom-soli-zvysuje-hladMali by ste vedieť: Diéta s vysokým obsahom soli zvyšuje hladpreco-by-mohla-byt-kava-po-cviceni-prospesnaPrečo by mohla byť káva po cvičení prospešná? maximalizujte-inzulinovu-odozvu-pre-vacsi-rast-svalovMaximalizujte inzulínovú odozvu pre väčší rast svalovpat-najhorsich-ingrediencii-spracovanych-potravinPäť najhorších ingrediencií spracovaných potravín
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Aj tu môžete propagovať svoju firmu!
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2017 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist