Tréning

Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) a jeho najväčšie výhody

21. mája 2015
Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) a jeho najväčšie výhody
Ak sa seriózne snažíte zbaviť nadbytočných kilogramov, iste ste už narazili na pojem vysoko intenzívny intervalový tréning. V postate ide o formu efektívneho kardia, pri ktorom cvičíte veľmi intenzívne a v krátkom čase. Aké sú okrem toho jeho najväčšie výhody?

Už názov naznačuje, že ide o cvičenie založené na intervaloch. Konkrétne striedate intervaly s vysokou intenzitou cvičenia s odpočinkovými intervalmi. V priebehu pár minút tak môžete dosiahnuť účinky, ktoré vám bežné kardio neprinesie. Preto HIIT obľubujú celebrity či mnohí športovci. Okrem spaľovania tukov totiž buduje aj kondíciu a vytrvalosť .

Popularitu si v ostatnej dobe získava tým, že je časovo nenáročný a veľmi prispôsobivý – môžete si vyberať ľubovoľné cviky, stanovovať dĺžky intervalov či počty ich opakovaní. Piatimi najväčšími výhodami takéhoto tréningu sú:

1. Je krátky a časovo nenáročný - žijeme v uponáhľanom svete a veľa ľudí je rado, keď si nájde čas pre rodinu a priateľov. S krátkymi HIIT tréningom však bude čas aj pre svoje zdravie a cvičenie. Umožňuje totiž dosiahnuť rovnaké či dokonca lepšie výsledky ako dvakrát tak dlhé cvičenie v miernejšej aktivite.

2. Pozdvihne váš metabolizmus - striedanie intervalov vysoko intenzívneho cvičenia s intervalmi oddychu spôsobí, že aj po cvičení bude vaše telo spracovávať viac energie. Váš metabolizmus bude rýchlejší až 48 hodín, čo v konečnom dôsledku spôsobí, že efektívnejšie spálite tuky.

3. Nepotrebujete žiadne vybavenie - môžete pri ňom využiť bežecký pás, stacionárny bicykel či činky, ale môžete ho robiť aj bez žiadnej výbavy. Či už plávaním alebo behaním v prírode, prípadne cvikmi s využitím vlastnej váhy.

4. Môžete ho robiť kdekoľvek - na cvičenie nepotrebujete míňať peniaze a dochádzať do komerčnej posilňovne, čím stratíte aj viac času. Môžete ho robiť kdekoľvek, pokiaľ do neho dáte naozaj veľkú snahu a intenzitu.

5. Predstavuje výzvu - tréning je náročný, pretože musíte v priebehu daného časového úseku cvičiť vo vysokej až maximálnej intenzite. Je to nevyhnutné, aby tak dobre fungoval. To predstavuje výzvu, ktorú sa však oplatí zvládnuť. Veľmi rýchlo si vďaka tomu vybudujete aj lepšiu kondíciu, čo oceníte aj v bežnom živote.

Ak vás táto téma zaujala, môžete si preštudovať aj tieto články:

Tabata tréning – intenzívny, ale rýchly a efektívny
Páľte tuky efektívne! Skúste vysoko intenzívny intervalový tréning