SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 06. 05. 2018

Gén spôsobujúci chuť na sladké bojuje proti tukom

ikonka
Bežná verzia génu, ktorý spôsobuje, že zjete viac sladkostí, zohráva na druhej strane dôležitú úlohu v znižovaní telesného tuku. S touto prekvapujúcou informáciou prišli vedci z anglickej Exeterskej univerzity.

„Toto konštatovanie je protichodné k súčasnému vnímaniu toho, že jedenie cukru je zlé pre vaše zdravie,“ povedal vedúci autor štúdie Timothy Fryling pre HealthDay Reporter.

Spomínaný gén dokáže znižovať telesný tuk preto, lebo rovnaká „A“ verzia génu FGF21 tiež vedie k nižšej konzumácii bielkovín a tuku. Tento objav má však aj jednu negatívnu stránku.

„Kým táto verzia tohto génu znižuje telesný tuk, tiež redistribuuje tuk do hornej časti tela, kde predstavuje väčšie riziko spôsobenia škody na zdraví, vrátane zvýšenia krvného tlaku,“ poznamenal Frayling.

Výskumníci študovali údaje od 450 000 ľudí v britskej biobanke, aby zistili spojenie medzi rozdielnymi verziami génu FGF21, diéty, telesného tuku a krvného tlaku. Svoje zistenie publikovali v apríli v žurnále Cell Reports.

Analýza zistila, že „A“ verzia spomínaného génu bola spojená s vyššou konzumáciou sladkého a takisto k vyššou konzumáciou alkoholu, nižším podielom telesného tuku, vyšším krvným tlakom a vyšší pomerom pásu k bedrám.

Táto verzia génu FGF21 je pritom bežná a asi 20 percent obyvateľov Európy má v sebe nanajvýš jej dve kópie. Vedci sa teraz chcú venovať aj podobným štúdiám iných verzií génu, ktoré by mohli odhaliť genetické a biologické príčiny obezity.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
robte-toto-aby-ste-schudli-efektivnejsie-radi-expertRobte toto, aby ste schudli efektívnejšie, radí expert ludia-ktori-jedavaju-viac-morskych-jedal-maju-viac-sexuĽudia, ktorí jedávajú viac morských jedál, majú viac sexuako-ovplyvnuju-zapaly-rast-svalovAko ovplyvňujú zápaly rast svalov?pozitivne-veci-ktore-prinesie-vasmu-telu-uz-len-jeden-treningPozitívne veci, ktoré prinesie vášmu telu už len jeden tréningako-si-prirodzene-zrychlit-metabolizmusAko si prirodzene zrýchliť metabolizmus?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist