SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 06. 05. 2018

Gén spôsobujúci chuť na sladké bojuje proti tukom

ikonka
Bežná verzia génu, ktorý spôsobuje, že zjete viac sladkostí, zohráva na druhej strane dôležitú úlohu v znižovaní telesného tuku. S touto prekvapujúcou informáciou prišli vedci z anglickej Exeterskej univerzity.

„Toto konštatovanie je protichodné k súčasnému vnímaniu toho, že jedenie cukru je zlé pre vaše zdravie,“ povedal vedúci autor štúdie Timothy Fryling pre HealthDay Reporter.

Spomínaný gén dokáže znižovať telesný tuk preto, lebo rovnaká „A“ verzia génu FGF21 tiež vedie k nižšej konzumácii bielkovín a tuku. Tento objav má však aj jednu negatívnu stránku.

„Kým táto verzia tohto génu znižuje telesný tuk, tiež redistribuuje tuk do hornej časti tela, kde predstavuje väčšie riziko spôsobenia škody na zdraví, vrátane zvýšenia krvného tlaku,“ poznamenal Frayling.

Výskumníci študovali údaje od 450 000 ľudí v britskej biobanke, aby zistili spojenie medzi rozdielnymi verziami génu FGF21, diéty, telesného tuku a krvného tlaku. Svoje zistenie publikovali v apríli v žurnále Cell Reports.

Analýza zistila, že „A“ verzia spomínaného génu bola spojená s vyššou konzumáciou sladkého a takisto k vyššou konzumáciou alkoholu, nižším podielom telesného tuku, vyšším krvným tlakom a vyšší pomerom pásu k bedrám.

Táto verzia génu FGF21 je pritom bežná a asi 20 percent obyvateľov Európy má v sebe nanajvýš jej dve kópie. Vedci sa teraz chcú venovať aj podobným štúdiám iných verzií génu, ktoré by mohli odhaliť genetické a biologické príčiny obezity.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
ako-znizit-hladinu-stresoveho-hormonuAko znížiť hladinu stresového hormónu? tri-myty-spojene-s-cvicenim-a-unavou-centralneho-nervoveho-systemuTri mýty spojené s cvičením a únavou centrálneho nervového systémupizza-je-na-ranajky-lepsia-ako-vacsina-cerealiiPizza je na raňajky lepšia ako väčšina cereáliímozgove-vlny-vam-prezradia-kto-je-vasim-priatelomMozgové vlny vám prezradia, kto je vaším priateľomkluc-k-dlhovekosti-nelezi-v-posilnovni-ani-v-kuchyniKľúč k dlhovekosti neleží v posilňovni ani v kuchyni
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist