SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 03. 06. 2018

Mozgové vlny vám prezradia, kto je vaším priateľom

ikonka
Hovorí sa, že skutoční priatelia sú naladení na rovnakej vlnovej dĺžke. Čo však o priateľstve prezradia mozgové vlny? Vedci sa v nedávnej štúdii snažili zistiť práve to, či aktivita mozgu dokáže predpovedať silu vzťahov.

Štúdia, ktorú viedla Carolyn Parkinsonová, asistentka profesora psychológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, ukázala, že mozgové vlny skutočne dokážu zobraziť, aký je medzi dvoma ľuďmi vzťah.

Ľudia sa už odnepamäti snažili zodpovedať otázku, čo je základom priateľstva. Sú nám naši kamaráti jednoducho podobní? Sú nimi, pretože pochádzajú z rovnakého zázemia? Sú priateľstva motivované inštinktmi, sociálnou hierarchiou alebo inteligenčnou podobnosťou?

Podľa spomínaného výskumu majú ľudia tendenciu spájať sa s osobami, ktorých mozog odpovedá podobným spôsobom na rovnaké predložené stimuly.

Do experimentu sa zapojilo 279 vysokoškolákov, ktorí vypĺňali dotazník o svojich priateľstvách. Následne výskumníci dali dokopy osoby, ktoré sa vzájomne označili za priateľov.

Z toho vzišlo 42 účastníkov, ktorí boli skúmaní ďalej. Vedci im ukázali sériu 14 videí (každému v rovnakom poradí) a magnetickou rezonanciou sledovali aktivitu ich mozgu. Následne sa pozreli na výsledky kamarátskych párov a došli k záveru.

Analýza potvrdila, že priatelia mali najpodobnejšiu neurálnu odozvu a aktivita ich mozgov naznačovala kompatibilné emocionálne reakcie, pozornosť lákajúcu odozvu a odôvodňovanie určitých situácií.

Prečo tomu tak je? Vedci si myslia, že by to mohlo byť kombináciou toho, že vyhľadávame ľudí, ktorí sú nám podobní, a zároveň upravujeme naše vnímanie tak, aby lepšie pasovalo v novo budovaných sociálnych vzťahoch.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
triatlonisti-su-skutocne-tvrdsi-nez-zvysok-z-nasTriatlonisti sú skutočne tvrdší než zvyšok z násminutovy-trening-je-ucinnyMinútový tréning? Je účinný!ako-znizit-hladinu-stresoveho-hormonuAko znížiť hladinu stresového hormónu? tri-myty-spojene-s-cvicenim-a-unavou-centralneho-nervoveho-systemuTri mýty spojené s cvičením a únavou centrálneho nervového systémupizza-je-na-ranajky-lepsia-ako-vacsina-cerealiiPizza je na raňajky lepšia ako väčšina cereálií
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist