SlovakFitness.sk

Zaujímavosti 03. 06. 2018

Mozgové vlny vám prezradia, kto je vaším priateľom

ikonka
Hovorí sa, že skutoční priatelia sú naladení na rovnakej vlnovej dĺžke. Čo však o priateľstve prezradia mozgové vlny? Vedci sa v nedávnej štúdii snažili zistiť práve to, či aktivita mozgu dokáže predpovedať silu vzťahov.

Štúdia, ktorú viedla Carolyn Parkinsonová, asistentka profesora psychológie na Kalifornskej univerzite v Los Angeles, ukázala, že mozgové vlny skutočne dokážu zobraziť, aký je medzi dvoma ľuďmi vzťah.

Ľudia sa už odnepamäti snažili zodpovedať otázku, čo je základom priateľstva. Sú nám naši kamaráti jednoducho podobní? Sú nimi, pretože pochádzajú z rovnakého zázemia? Sú priateľstva motivované inštinktmi, sociálnou hierarchiou alebo inteligenčnou podobnosťou?

Podľa spomínaného výskumu majú ľudia tendenciu spájať sa s osobami, ktorých mozog odpovedá podobným spôsobom na rovnaké predložené stimuly.

Do experimentu sa zapojilo 279 vysokoškolákov, ktorí vypĺňali dotazník o svojich priateľstvách. Následne výskumníci dali dokopy osoby, ktoré sa vzájomne označili za priateľov.

Z toho vzišlo 42 účastníkov, ktorí boli skúmaní ďalej. Vedci im ukázali sériu 14 videí (každému v rovnakom poradí) a magnetickou rezonanciou sledovali aktivitu ich mozgu. Následne sa pozreli na výsledky kamarátskych párov a došli k záveru.

Analýza potvrdila, že priatelia mali najpodobnejšiu neurálnu odozvu a aktivita ich mozgov naznačovala kompatibilné emocionálne reakcie, pozornosť lákajúcu odozvu a odôvodňovanie určitých situácií.

Prečo tomu tak je? Vedci si myslia, že by to mohlo byť kombináciou toho, že vyhľadávame ľudí, ktorí sú nám podobní, a zároveň upravujeme naše vnímanie tak, aby lepšie pasovalo v novo budovaných sociálnych vzťahoch.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
pozitivne-ucinky-cvicenia-pretrvavaju-aj-desat-rokovPozitívne účinky cvičenia pretrvávajú aj desať rokovkedy-pocas-dna-spalite-najviac-kaloriiKedy počas dňa spálite najviac kalórií?osem-zlych-veci-ktore-mozu-byt-pre-vas-dobreOsem zlých vecí, ktoré môžu byť pre vás dobrélen-10-minut-denne-vam-staci-k-lepsej-kondicii-a-zdraviuLen 10 minút denne vám stačí k lepšej kondícii a zdraviuaky-je-najlepsi-sposob-ako-zostat-silnym-aj-po-styridsiatkeAký je najlepší spôsob, ako zostať silným aj po štyridsiatke?
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2019 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist