InstagramFacebookYoutube
Tréning

Byť v pozícii dosky viac ako 10 sekúnd by mohlo byť zbytočné

01. novembra 2018
Byť v pozícii dosky viac ako 10 sekúnd by mohlo byť zbytočné
Doska je populárny cvik na spevňovanie stredu tela, ktorí využíva mnoho ľudí, ktorí si chcú posilniť najmä brušné svaly. Často sa však cvičenie tohto cviku mení na súťaž o to, kto v danej pozícii vydrží najdlhšie. A tento prístup by nemusel byť správny.

Profesor a špecialista na chrbticu, Stuart McGill, z Univerzity Waterloo povedal pre denník The Telegraph, že aby ste videli výsledky z cvičenia dosky, nemusíte v nej vydržať dlhšie ako 10 sekúnd. Dlhší čas je podľa neho zbytočný. „Okrem vytvorenia rekordu to nemá žiaden opodstatnený zmysel,“ poznamenal.

Cvičenci by podľa McGilla čerpali viac z tohto cviku, ak by ho vykonávali v krátkych obdobiach častejšie. Osvedčenou metódou by bolo trebárs využiť koncept intervalového tréningu.

Článok pokračuje pod reklamou


Namiesto toho, aby ste boli v pozícii dosky čo najdlhšie, ako môžete, by ste jej cvičenie mali obmedziť na desať sekúnd a urobiť radšej viac sérií. Tým dosiahnete lepší účinok na brušné svaly, sedacie svaly i hamstringy.

Odborník tiež poradil, ako si cvičenie stredu tela vylepšiť výberom vhodných cvikov. Vytrvalosť svalov okolo chrbtice zvýši kombinácia troch cvikov, tzv. veľká trojka - curl up (známy aj ako pilates brušák), bočná doska a bird dog (vtáčí pes).

„Držať sa v pozícii dosky 10 sekúnd opakovane je najlepší spôsob cvičenia pre priemernú osobu. Ale ľudia, ktorí chcú mať lepšie zdravie chrbtice, by mali robiť každodenne veľkú trojku cvikov,“ povedal McGill.

Dané tri cviky by ste mali urobiť po sebe. Na začiatok päťkrát. V prvom „okruhu“ vydržať pri každom cviku desať sekúnd, pri ďalšom „okruhu“ štyri, potom tri, dva a nakoniec jednu. Cvičiť by ste mali bez prestávky. Takto zvýšite silu a vytrvalosť svalov okolo chrbtice. Pri rannom cvičení musíte byť opatrní, pretože vtedy je chrbtica najzraniteľnejšia.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist