Výživa

10 jedál vhodných pre vytrvalcov

03. júla 2018
10 jedál vhodných pre vytrvalcov
Nedostatok energie je to, čomu sa každý vytrvalostný atlét snaží vyhnúť. Ak hľadáte jedlá, ktoré by vám mohli byť prínosom pri niektorom z vytrvalostných športov, prinášame vám prehľad desiatich, ktoré vás naplnia energiou tak, aby ste podávali maximálne výkony.

1. Ovsené vločky

Ovsené vločky sú skvelým zdrojom komplexných sacharidov a sú vhodné ako jedlo pre raňajky či pred vytrvalostným pretekom. Ľahko sa strávia a nespôsobujú žiadne komplikácie, pričom energiu dodávajú postupne niekoľko hodín. Spolu s orechmi, ovocím a škoricou si dokážete navyše vylepšiť aj ich chuť.

2. Mandľové maslo

Mandľové maslo je skvelou a zdravšou alternatívou arašidového masla. Obsahuje veľa bielkovín, vápnika, vlákniny, magnézia, draslíka, kyseliny listovej a vitamínu E. Dlho vás udrží nasýtených a hodí sa k banánom či rôznym druhom pečív.

3. Listová zelenina

Kel, šalát, hlávkové zelenina. To všetko by malo byť konzumované podstatne viac, ako je to súčasným štandardom. Ide o jedlá, ktoré sú bohaté na živiny nevyhnutné pre vytrvalcov – obsahujú veľa vápniku, vitamínu C, magnézia, zinku, železa a mnoho iných látok. Sú veľmi ľahké na prípravu a pomôžu vám aj dodať energiu.

4. Losos

Losos je veľmi dobrým zdrojom bielkovín a jedným z najlepších zdrojov esenciálnej mastnej kyseliny omega 3. Tá pomáha páliť nadbytočný tuk, obnovuje zdravie kardiovaskulárneho systému, uvoľňuje bolesť kĺbov a kostí, mierni zápaly, posilňuje imunitný systém a zlepšuje transport kyslíka.

5. Cestoviny z hnedej ryže

Cestoviny vo všeobecnosti sú často využívané nie len vytrvalostnými športovcami. Lepšou alternatívou sú tie celozrnné, no ešte lepšou tie z hnedej ryže. Chutia lepšie a neobsahujú žiaden lepok. Obsahujú dostatok sacharidov, aby vám poskytli energiu a vláknina v nich obsiahnutá aj kontroluje úroveň hladu, keďže spomaľuje ich trávenie.

6. Quinoa

Ide o jedlo, ktoré je veľmi ospevované pre jeho nutričné zloženie. Pochádza z Južnej Ameriky a má veľa energie, pričom je nenáročné na prípravu. Už Inkovia ho využívali na zvyšovanie výdrže svojich bojovníkov, ktorý dokázali prejsť väčšie vzdialenosti aj vo vysokých nadmorských výškach. Pre vytrvalcov je to ideálne jedlo – obsahujú komplexné bielkoviny, čiže má všetkých 9 esenciálnych aminokyselín. Je tiež dobrým zdrojom mangánu, magnézia, železa, zinku, draslíka a vápnika. Ľahko sa trávi, má dobrú chuť a dá sa jesť kedykoľvek.

7. Celozrnný chlieb

Chlieb je často postrachom, no jeho celozrnná alternatíva nie je na škodu. Môžete si tak urobiť dobré sendviče, ktoré so sebou môžete hocikde zobrať. Môžete ich využiť na raňajky, i ako desiatu či olovrant. Sú veľmi dobrým zdrojom sacharidov.

8. Kakaový bôb

Kakaový bôb je najlepším zdrojom antioxidantov na svete a takisto v ňom nájdete najviac magnézia a železa. Môžete ho nájsť v bôbovej forme, ale aj v práškovej. Využívať ho môžete na pečenie, do nápojov či prísť s iným využitím.

9. Ovocie

Akýkoľvek druh ovocia je prospešný pre vytrvalostných športovcov, ktorí musia uspokojovať svoju potrebu po cukroch. Ideálne je vyberať si také ovocia, ktoré vám prinesú aj iné výhody – vysoký obsah vitamínu C či iné antioxidanty. Banány, jablká či citrusové plody a rôzne bobule sú veľmi vhodné.

10. Zelenina

Zelenina by mala byť najlepším priateľom vytrvalostného športovca, pričom je veľmi ľahká na prípravu. Stačí opláchnuť a nemusíte ju ani nakrájať a rovno zjesť. Prípadne si urobte šalát alebo ju využite ako prílohu k iným jedlám.

Letný režim, pôvodne z : 27.8.2013.