InstagramFacebookYoutube
Výživa

Prečo je lepšie jesť banán, keď je ešte zelený?

16. 4. 2024
Prečo je lepšie jesť banán, keď je ešte  zelený?
Konzumujete radi banány? Ak áno, zamysleli ste sa nad tým, či je lepšie ich jesť zelené alebo počkať, až kým dozrejú a zožltnú? Zrelé banány môžu chutiť lepšie, no tie zelené by vám v skutočnosti mohli poskytnúť viac prínosov z dlhodobého hľadiska.

Nezrelé banány sú tvorené rezistentným škrobom, ktorý sa pri dozrievaní mení na cukor. Pred touto premenou funguje ako vláknina – nerozkladá sa v žalúdku a veľmi dobre kontroluje hladinu krvného cukru. Naopak, zrelá banán vám krvný cukor rýchlo zdvihne.

Doktor Michael Mosley pre denník Daily Mail poukázal na to, že rezistentný škrob pomáha „kŕmiť“ zdravé baktérie v našom žalúdku, ktoré ho menia na mastnú kyselinu nazvaný butyrát. Ten znižuje pravdepodobnosť rozvoja rakoviny hrubého čreva a obmedzuje hromadenie tuku v pečeni, ktorý vedie až k steatóze pečene.

Článok pokračuje pod reklamou


Čínski vedci zistili, že subjekty, ktoré každý deň užívali doplnok výživy s obsahom rezistentného škrobu, mali o 40 percent menej tuku v pečeni v porovnaní s tými, ktorý tento doplnok výživy neužívali.

Mosley tvrdí, že nemusíte siahnuť na suplement, aby ste zvýšili svoj príjem rezistentného škrobu. Stačí podľa neho jesť ovsené vločky, strukoviny a zelené banány. Vysoké množstvo nájdete aj v ryži, cestovinách a zemiakoch, pokiaľ boli uvarené, vychladnuté a zohriate.

Pokiaľ ide o banány, okrem rezistentného škrobu a sacharidov vám môžu poskytnúť aj významné množstvo draslíka, no nájdete v ňom aj vitamín B6, vitamín C či niektoré fytoživiny a antioxidanty. Preto okrem trávenia podporuje aj zdravie srdca, dodáva energiu a zlepšuje náladu.


Zdieľaj na FB Zdieľať na Facebooku

Užitočné nástroje

Výpočet: Index telesnej hmotnosti (BMI)Výpočet BMIVýpočet: Maximálna váha pre 1 opakovanieVýpočet maximálkyVýpočet: Bazálny metabolizmusVýpočet BMREnergetické tabuľkyEnergetické tabuľky
Vylúčenie zodpovednosti:
Informácie uverejnené v článkoch nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
SlovakFitness.sk je online magazín, ktorý začal v roku 2013 s cieľom pomôcť svojim návštevníkom vybudovať krajšie telo, lepšie zdravie a vyššie sebavedomie.

© 2013 - 2024 SlovakFitness.sk

InstagramFacebookYoutube
SlovakFitness.sk
TOPlist