Motivácia

10 chýb, ktoré vás držia ďalej od zdravia a šťastia

01. augusta 2021
10 chýb, ktoré vás držia ďalej od zdravia a šťastia
Žiť zdravý a šťastný život nie je len záležitosťou diéty a cvičenia. Mnoho ľudí robí denne mnoho chýb, ktorými si držia odstup od fyzického i duševného naplnenia. Vedú k zlému zdraviu a pocitom nešťastia. Dnes si uvedieme 10 chýb, nad ktorými by ste sa mali zamyslieť a vyhýbať sa im.

1. Celý deň sedíte

Bohužiaľ, v súčasnosti vedie veľa ľudí sedavý spôsob života. Niektorí, ktorý sedia aj v práci, doslova presedia celý deň. Ak pracujete v kancelárii, mali by ste obmedziť sedenie doma pred televíziou, pretože vedie k zvyšovaniu rizika kardiovaskulárnych ochorení bez ohľadu na inú fyzickú aktivitu. Aj v práci by ste sa mali pravidelne postaviť, ponaťahovať či prejsť.

2. Trávite celý deň vnútri

Preskúmanie sveta okolo seba, či ďalekým výletom alebo prechádzkou po blízkom okolí, poskytuje mnoho fyzických i duševných výhod. Dobre dokumentované sú aj výhody priameho pobytu na slnku. Ak celý deň trávite vo vnútri, oberáte sa o ne. Preto by ste každý deň mali vyjsť aspoň na krátky čas von.

3. Máte prácu, ktorú neznášate

V práci trávite veľkú čas dňa a päť dní v týždni. Je teda zrejmé, že ak nemáte svoju prácu, nebudete priveľmi šťastný jedinec. Stred z práce a prepracovanie takisto nevplývajú pozitívne na zdravie a šťastie. Rovnako tak vplývajú aj pocity nedocenenia, spory s kolegami alebo šéfom či dlhé dochádzanie. Pri výbere práce by ste v ideálnom prípade mali hľadať aj osobné naplnenie.

4. Nikdy sa nezastavíte

Žijeme v uponáhľanej dobe a od času, kedy ráno vstaneme, sa neustále niekde ponáhľame. Ak k práci pridružíme aj cvičenie, povinnosti v domácnosti, priateľov a chceme sa povenovať aj rodine, nezostane nám veľa času pre seba. Pritom ľudia vedia pozitívne čerpať len z toho, keď sa na 15-20 minút zastavia a sústredia sa len na dýchanie. Meditácia skutočne zlepšuje kvalitu života.

5. Vyhýbate sa zmysluplným prepojeniam

Podstatou ľudského bytia sú v podstate sociálne kontakty. Tie prinášajú do našich životov hodnoty, zmysel a naplnenie. Viaceré štúdie dokazujú, že šťastnejší ľudia majú silnejšie sociálne putá. Pozitívne sú nie len kamarátstva a dobré vzťahy v rodine, ale aj dlhodobé romantické vzťahy. Šťastné manželstva dokonca predlžujú život.

6. Jete sami

Podľa štatistík každý tretí človek je obed sám za svojím pracovným stolom. Ak však jete sami, nie len, že prichádza o čas strávený s inými, ale aj riskujete riziko toho, že budete jesť nadmerné množstvo a bez správneho obsahu živín, teda nezdravo.

7. Nie ste súčasťou komunity

V poslednej dobe sa odhalili pozitívne vplyvy viery, ktoré dokáže uvoľňovať napätie a prenechávať starosti „vyššej sile“. Náboženské skupiny sú tiež dobrým zdrojom vzťahov a kamarátstiev, ktoré sú dôležité pre zdravie a šťastie. Ak nie ste práve nábožensky založený človek, podobné výsledky má aj zapájanie sa do miestnej komunity.

8. Ignorujete svoje kreatívne schopnosti

Ak sa viete kreatívne vyjadriť, znižujete riziko chorôb a zároveň posilňujete svoje zdravie a šťastie. Umenie pomáha uvoľniť stres a napätie, podporiť pozitívne emócie a znížiť pravdepodobnosť depresií.

9. Trávite čas konzumovaním, nie príspievaním

Prispievanie je základnou súčasťou života, ktorý je šťastný, zdravý a naplnený. Často však prežívame život sústredený na konzumáciu a sedavý spôsob života, pri ktorom zabúdame na pomoc druhým, na tvorenie niečoho dobrého a prispievanie k šťastiu druhých. Nasávame nekvalitné informácie, myslíme len na svoje potešenie a ignorujeme ostatných. To nie je však cesta k šťastiu. Nemusíte pritom robiť veľa, stačí niečo pre rodinu upiecť, napísať článok pre miestne noviny, zorganizovať športový zápas radšej ako nejaký sledovať v krčme, či dať prednosť dôchodcovi v rade alebo v autobuse.

10. Cítite sa menejcenní

Ak dovolíte strachu zo zraniteľnosti alebo pocitom hanby, aby vás obmedzovali, nikdy nebude žiť svoj život tak, aký skutočne ste. Ak chcete prejsť od strachu, predsudkov a neistote k zdravšiemu a šťastnejšiemu životu, musíte sa najskôr rozhodnúť, že máte svoju cenu. Každý ju má a ľudia, ktorí si to uvedomujú, žijú naplnený život.?

Letný režim, pôvodne z 15.12.2013.