Bleskovky

Koronavírus vraj slabne

01. júna 2020

Talianski lekári Alberto Zangrolli z milánskej nemocnice San Raffaeke a Matteo Bassetti z janovskej nemocnice San Martino tvrdia, že vírus Covid-19 stráca na sile a stáva sa menej smrtiacim. Ukázať to mali vzorky krvi z posledných desiatich dní.

„Tento vírus už klinicky v Taliansku neexistuje,“ povedal Zangrillo pre televíziu Rai.

„Vírus dnes nemá rovnakú silu, ako mal pred dvoma mesiacmi. Je zrejmé, že choroba Covid-19 dnes nie je rovnaká,“ vyhlásil Bassetti pre agentúru ANSA.

Taliansko je treťou najviac postihnutou krajinou novým koronavírusom po Spojených štátoch amerických a Veľkej Británii. Denné počty nakazených i mŕtvych však v ostatnom mesiaci klesali a talianska vláda postupne zmierňuje opatrenia, ktoré zaviedla v snahe bojovať s epidémiou.

K zverejneným informáciám od spomínaných doktorov sa vyjadrila aj štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva Sandra Zampaová, ktorá tvrdí, že tvrdenie o slabnutí vírusu nebolo podložené vedeckými dôkazmi. „Vyzvala by som tých, ktorí sú si tým istí, aby Talianov nemiatli. Namiesto toho by sme ich mali nabádať k zachovaniu maximálnej obozretnosti,“ uviedla.