Bleskovky

Pesimisti umierajú skôr. Ani optimista však nemá vyhraté

03. augusta 2020

Podľa vedcov z austrálskeho inštitútu QIMR Berghofer sa pesimistom môže skrátiť život až o dva roky pre kardiovaskulárne problémy a iné ochorenia. Ľudia s negatívnym postojom majú totiž väčšiu tendenciu zanedbávať svoje zdravie a nenasledovať rady zdravotníkov, pretože si myslia, že nemá zmysel dodržovať ich odporúčania.

Výskumný tím skúmal dotazníky od 3000 respondentov starších ako 50 rokov, ktoré sa realizovali v rokoch 1993 až 1995. Ľudia v nich označovali, ako sa stotožňujú s výrokmi: „Som stále optimistický ohľadom mojej budúcnosti“ či „Pokiaľ sa mi niečo môže pokaziť, určite sa to pokazí“. Výsledky dotazníkov porovnali s úmrtnými štatistikami.

Záver bol, že ľudia s negatívnejším postojmi umierali častejšie na kardiovaskulárne alebo iné ochorenia. Vplyv depresií na úmrtnosť však nepreukázali. A ani vplyv optimizmu, z čoho vychádza, že optimisti si svojím pohľadom na svet život nepredlžujú. No, ani si ho neskracujú.