SlovakFitness.sk

Zdravie 11. 07. 2018

Štyri super potraviny, ktoré chránia pred chorobami

ikonka
Zabudnite na doplnky výživy a zásobte sa ovocím a zeleninou. Ak chcete predchádzať vážnym ochoreniam, každý deň si doprajte minimálne nasledujúce štyri super potraviny rastlinného pôvodu.

Takmer každý druh ovocia a zeleniny má v sebe antioxidanty, vitamíny, minerály a ďalšie látky, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Niektoré majú však tých výhod viac alebo sú citeľnejšie, pokiaľ ide o prevenciu pred chorobami. Tieto štyri potraviny, by ste mali jedávať pravidelne:

1. Špenát
Čo tak si dať špenát? Obsahuje veľa karotenoidov, ako je trebárs beta-karotén, vďaka čomu znižuje riziko cukrovky, a to podľa anglickej štúdie z roku 2010 až o 14 percent. Luteín a zeaxantín zo špenátu sa hromadia v sietnici oka, vďaka čomu chránia zrak pred voľnými radikálmi, ktoré spôsobuje poškodzovanie buniek a zhoršovanie zraku. Špenát tiež znižuje riziko agresívnej rakoviny prostaty.

2. Čučoriedky
Vysoký obsah flavonoidov v čučoriedkach vysvetľuje, prečo ľudia, ktorí ich konzumujú pravidelne, majú až o 40 percent nižšie riziko rozvoja Parkinsonovej choroby. Vysvitlo to zo štúdie Harvardovej univerzity. Každodenná konzumácia čučoriedok tiež zlepšuje pamäť a zlepšuje myslenie, ako aj pomáha znižovať úroveň triglyceridov a prechádzať rozvoju srdcovocievnych ochorení.

3. Tekvica
Žltá, zlatá či oranžová farba tekvíc naznačujú, že sa v nich nachádza veľa beta-karoténu. Ten podľa Amerického inštitútu výskumu rakoviny pravdepodobne znižuje riziko rakoviny úst, hrtanu, hltanu, pľúc a pažeráka. Vysoký obsah vlákniny sa zase stará tiež o prevenciou voči rakovine prostaty.

4. Vlašské orechy
Americkí výskumníci už v roku 2006 zistili, že gamma-tokoferolová forma vitamínu E obsiahnutá vo vlašských orechoch znižuje riziko srdcových ochorení. V kombinácii s omega-3 mastnými kyselinami a vlákninou zároveň pomáha znižovať riziko cukrovky a metabolického syndrómu, ktorý ohrozuje aj zdravie srdca.

zdroj: best healt

Článok bol pôvodne vydaný: 18.03.2016.

Oznam: Od 2. júla do 2. septembra vám budeme v letnom režime prinášať články, ktoré sme publikovali pred rokmi, ale boli už zabudnuté. Úplne nové články prídu na rad opäť od 3. septembra.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
13-sposobov-ako-si-zlepsit-zdravie-uz-dnes13 spôsobov, ako si zlepšiť zdravie už dnesosem-znakov-ze-ste-v-skutocnosti-zdravi-aj-ked-sa-tak-necititeOsem znakov, že ste v skutočnosti zdraví, aj keď sa tak necítiteco-vam-o-vasom-zdravi-prezradia-nechtyČo vám o vašom zdraví prezradia nechty? 12-jednoduchych-zvykov-ktore-podporia-vas-imunitny-system12 jednoduchých zvykov, ktoré podporia váš imunitný systémsedem-sposobov-ako-sa-zbavit-stresu-ktore-sa-vam-mozu-vypomstitSedem spôsobov, ako sa zbaviť stresu, ktoré sa vám môžu vypomstiť
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
E-knihy zadarmo!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist