SlovakFitness.sk

Pre ženy 11. 08. 2018

Zumba – zábavný spôsob pálenia tukov

ikonka
V posledných rokoch sa aj na Slovensku objavil fenomén zumby. Holdujú jej predovšetkým ženy, ktoré sa chcú zabaviť a zároveň spáliť prebytočné tuky. V tomto článku si povieme o čo ide a či od nej skutočne môžeme očakávať efektívne výsledky.

Čo je zumba?

Zumba je cvičebný program, ktorý v sebe kombinuje latinskú hudbu a relatívne ľahké tanečné pohyby. Takéto cvičenia v sebe zahŕňajú intervalový tréning, keďže sa striedajú rýchlejšie a pomalé rytmy, ako aj odpor pri cvičení. Populárna je hlavne preto, že ide o aktivitu, pri ktorej si v spoločnosti užijete veľa zábavy.

Niektoré výskumy skutočne potvrdzujú, že podobné typy cvičenia dokážu zlepšiť kardiovaskulárnu odolnosť, ak sú robené v miernej intenzite a dobe. Podstatné však je, že ak vás cvičenie baví, pravdepodobnosť, že pri ňom zotrváte sa zvyšuje. A zumba skutočne taká zábavná, že pri nej väčšina žien zostane. Údajne ju cvičí na celom svete viac ako 12 miliónov ľudí!

Je zumba skutočne efektívna?

O tom, že zumba je zábavná, niet pochýb. O tom, že nezahŕňa zložité pohyby a je nenáročná na zvyknutie u nováčikov, takisto nemožno pochybovať. Otázkou však zostáva, či pri nej skutočne môžeme spáliť značné množstvo tukov.

Donedávna bolo dostupných len veľmi málo objektívnych informácií o tom, či zumbu možno považovať za vhodné aeróbny cvičenie. Doktor John Porcari a jeho tím z Wisconsinskej univerzity ju však podrobil skúške, ktorá priniesla odpoveď.

Experimentu sa zúčastnilo 19 zdravých žien vo veku od 18 do 22 rokov. Všetky už v minulosti mali so zumbou skúsenosti. Následne ich prostredníctvom kardiometrov monitorovali pri cvičeniach v dĺžke 32 až 52 minút.

Po zhromaždení údajov sa zistilo, že jedna žena v priemere spálila 369 kalórií. Priemerný srdcový tep bol 154 úderov za minútu, čo bolo takmer 80% z priemerného maxima. To číslo je akceptovateľné v zmysle posilňovania kardiovaskulárnej vytrvalosti.

Vedci zistili, že zumba má podobné účinky ako intervalový tréning, a teda spaľuje kalórie navyše aj po docvičení. Nakoniec teda treba skonštatovať, že ju skutočne môžete brať aj za veľmi efektívny aeróbny tréning.

„Je to cvičenie celého tela – dobrý, vysoko energický aeróbny tréning. Zumba cvičenie je tiež dobré pre silu stredu tela a flexibilitu, pretože je v nej veľa pohybov zahŕňajúcich bedrá a stred tela,“ povedal Porcari, ktorého doplnila Mary Luettgenová: „Ľudia s dobrou kondíciou aj tí s tou menšou pri zumbe získajú rovnako dobrý tréning.“

zdroj: acefitness.org

Článok bol pôvodne vydaný: 25.01.2014.

O čom píše Úspech.MNE.sk?Nahlásiť chybu

Mohlo by vás zaujímať:
hlupe-zranenia-ktorym-by-sa-mohla-kazda-zena-vyhnutHlúpe zranenia, ktorým by sa mohla každá žena vyhnúťprinesie-vam-plasticka-operacia-skutocne-vysnivany-zadokPrinesie vám plastická operácia skutočne vysnívaný zadok? doprajte-si-perfektny-kupel-po-treninguDoprajte si perfektný kúpeľ po tréninguako-precvicuje-svoje-nohy-on-line-hviezda-valentina-lequeuxAko precvičuje svoje nohy on-line hviezda Valentina Lequeux?zeny-a-rozvetvene-aminokyseliny-bcaaŽeny a rozvetvené aminokyseliny BCAA
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Nájdete nás aj na Facebooku.NÁVRAT HORE  hore
E-KNIHY ZADARMO · COOKIES A OS. ÚDAJE · REKLAMA · KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk

Streftec - Webdesign & Media
TOPlist