Motivácia

Ako z cvičenia urobiť zvyk?

05. júla 2020
Ako z cvičenia urobiť zvyk?
Každý človek by chcel vyzerať dobre, chcel by sa cítiť dobre a chcel by byť čo najzdravší. Nie všetci to však dokážu a mnohí vidia prekážky už pred prvým vstupom do posilňovne. Dnes vám prinesieme pár jednoduchých tipov, ako si situáciu uľahčiť a z cvičenia urobiť zvyk, nad ktorým po čase už nebudete ani rozmýšľať.

1. Správne si tréning naplánujte

Čas, ktorý venujete cvičenie, by mal byť zvolený tak, aby vám v čo najväčšom meradle vyhovoval. Cvičenie by sa malo zaradiť do vášho denného programu tak, aby vám nič iné nenarúšalo a súčasne, aby ste sa vyhli nepredvídaným udalostiam, ktoré by mohli narušiť samotný tréning. Mnohí recept vidia v rannom cvičení, kedy je telo voľné od stresu, organizácia je jednoduchšia, cvičenie máte skôr za sebou a navyše sa po ňom budete cítiť lepšie, čo je dobrý predpoklad pre štart nového dňa.

2. Zbytočne nekomplikujte

Mnoho ľudí si myslí, že cvičebné rozpisy sú príliš komplikované a nesedia im. Základná myšlienka vedúca k lepšiemu zdraviu je však ľubovoľný fyzická aktivita, ktorá vám bude blízka. Hlavne v začiatkom zbytočne veci nekomplikujte a zostaňte pri základoch. Začať môžete ranným behmi doplnenými o strečing. Ak chcete cvičiť s činkami, voľte základné cviky a spočiatku sa nezaťažujte tréningovými splitmi. Cvičte celé telo trikrát do týždenne a počas troch voľných dní trebárs zaraďte jednoduché kardio.

3. Veďte si tréningový denník

Dôležité je zaznamenávať svoje pokroky, a preto by ste si mali od začiatku viesť tréningový denník. Je jedno, či pôjde o len o papier a pero, krajší zápisník alebo elektronické zariadenia, jednoducho si zvyknite všetko zapisovať. Potom to bude zvyšovať aj vašu motiváciu a môžete neskôr robiť na základe toho úpravy tak, že budete vidieť, čo na vás zaberá lepšie a čo horšie. Zapisujte si dĺžku tréningu, využité cviky, počet opakovaní, sérií, váhy a podobne.

4. Užívajte si cvičenie

Cvičenie je pozitívne z viacerých dôvodov, no až keď si ho budete užívať, tak s ním vydržíte dlhodobo. Keď človek nechodí cvičiť proti svojmu presvedčeniu a tréning si neužije, nemá veľké predpoklady na to, aby s cvičením vydržal aj niekoľko rokov. Kľúčom ku šťastiu je tešiť sa z maličkostí a to aplikujte aj pri tréningu. Zvýšite tak aj svoju koncentráciu, vďaka čomu vám čas rýchlejšie uplynie a pomôžete si k lepším výsledkom.

5. Dajte si mesačný záväzok

Najdôležitejšie pri budovaní zvyku je vydržať s činnosťou dlhšie časové obdobie. To isté platí aj o cvičení. Najlepším spôsobom, ako si zvyk pravidelne cvičiť vybudovať, je dať si záväzok, že budete cvičiť bez prestávky 30 dní. Aj keď sa vám nebude chcieť, počas tohto obdobia sa prekonáte. Nakoniec zistite, že bude možno ťažšie sa cvičenia vzdať ako v ňom pokračovať.

Letný režim, pôvodne z 10.11.2013.