Päť tipov, ktoré každej žene pomôžu posilniť zdravie
Ako uhasiť smäd? Aj týmito prekvapivými spôsobmi
Váš sprievodca svetom Proteínov od A po Z
Cvičenia, ktoré môžete robiť krátko pred spaním
Reklama
Výživa

Čo sa stane, keď prestanete jesť?

ikonkaKeď dlhšie hladujete, viete, že telo si energiu začne brať po určitej dobe z tukov. Ak chcete schudnúť, možno vás napadlo, že jednoducho prestanete jesť. Dnes sa však pozrieme na to, čo sa vlastne stane, ak by ste sa rozhodli vôbec nejesť.

Hladovanie nastane vtedy, keď vaše telo nedostáva dostatok kalórií a živín z externých zdrojov, teda z potravy. Nastáva z rôznych dôvodov, či už musíte držať hladovku zo zdravotných dôvodov alebo sa jednoducho rozhodnete prestať jesť.

Dobre vieme, že bez vzduchu človek umrie do niekoľkých minút. Bez vody vydrží zopár dní, možno aj celý týždeň. Bez jedla vydrží ľudské telo najdlhšie. Dokonca môžete hladovať až dva mesiace, kým umriete. Počas tohto času telo prechádza cez tri metabolické fázy v snahe zostať nažive, kým opäť niečo neskonzumujete.

PRVÁ FÁZA
Počas prvej fázy dochádza k spaľovaniu glukózy vytváranej z molekúl glykogénu, ktoré môže trvať až šesť hodín po najedení. Po tomto období začínate pociťovať výrazný pocit hladu, pravdepodobne aj podráždenosti, a začínate prechádzať do ďalšej etapy procesu.

DRUHÁ FÁZA
V druhej fáze už dochádza k spaľovaniu tukov, ktoré môže trvať niekoľko dní, dokonca až zopár týždňov. V tomto období dochádza ku ketóze, počas ktorej sa glukóza ako hlavný zdroj energie nahrádza ketónmi, ktoré sa vytvárajú z tuku. Tie smerujú do mozgu, srdca a iných častí tela, aby ich udržali funkčné. Mozog, ktorý potrebuje asi štvrtinu celkovej energie, však s nimi má problém, a preto ešte deň či dva čerpá posledné zvyšky glukózy. Potom zníži svoju potrebu glukózy zo 120 gramov na 30. Energiu začína prijímať z ketónov, aby sa udržal ako-tak funkčný. V tomto období však už môžete zabudnúť na veselú náladu a pripraviť sa na problémy s koncentráciou.

TRETIA FÁZA
K poslednej fáze dochádza vtedy, keď sú vyčerpané už aj všetky zásoby tuku. Vtedy telo začína energiu získavať zo svojich posledných zásob – začína spracovávať bielkoviny zo svalov. Dochádza teda ku katabolizmu, čo je v podstate taký „kanibalizmus zvnútra“. Najskôr sa energia získava z najmenej potrebných buniek. Po niekoľkých týždňoch však už telo nebude mať z čoho čerpať energiu, imunitný systém bude veľmi slabý a väčšinou dôjde k smrti zástavou srdca, ktorá je následkom extrémnej degradácie tkanív.

Hlavne druhá fáza môže pre niektorých ľudí znieť vábne, keďže dochádza k spaľovaniu tukov. Na čo a však trápiť, keď môžete udržať svoj metabolizmus rýchly pravidelným jedením menších zdravých jedál každé dve až tri hodiny?

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

ako-uhasit-smad-aj-tymito-prekvapivymi-sposobmiAko uhasiť smäd? Aj týmito prekvapivými spôsobmivas-sprievodca-svetom-proteinov-od-a-po-zVáš sprievodca svetom Proteínov od A po Zchyby-ktorych-sa-dopustaju-ludia-na-prerusovanej-hladovkeChyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia na prerušovanej hladovke tri-diety-ktore-palia-tuky-a-umoznia-vam-jest-co-chceteTri diéty, ktoré pália tuky a umožnia vám jesť, čo chcete spoznajte-jedlo-ktore-vam-posilni-kosti-s-mliekom-nesuvisiSpoznajte jedlo, ktoré vám posilní kosti. S mliekom nesúvisí
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Neprehliadnite
Najnovšie články
Propagujte svoju firmu na našom webe!
www.autodielyexpert.sk
Fitness diskusia
Databáza cvikov
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist