Kulturistika

William Bonac triumfoval na Golden State Grand Prix

03. augusta 2014

Máme za sebou predposlednú profesionálnu súťaž v kulturistike pred blížiacim sa vrcholom sezóny, Mr. Olympia. V kalifornskom Sacramente sa stretlo 14 kulturistov, ktorí zabojovali o titul na prvom ročníku Evogen Golden State Grand Prix. Najlepšie sa pripravil William Bonac.

Tridsaťdvaročný Holanďan, ktorý na titul siahal už v Austrálii, získal šek vo výške 20 tisíc amerických dolárov, ale on prišiel do Kalifornie hlavne pre postup na Olympiu a víťazstvom si zaistil priamu účasť v Las Vegas. Bolo to jeho vôbec prvé víťazstvo medzi profesionálmi.

„Bol som taký šťastný, že som tomu nemohol uveriť. Sen sa stal skutočnosťou,“ povedal Bonac, ktorý sa teší aj na svoju prvú Olympiu. „Pre mňa to bude nová skúsenosť. Ešte som na nej nebol. Bude to ťažké, ale ja som len rád, že tam budem môcť byť. Bol to pre mňa sen.“

Bonac sa zaradil medzi favoritov už od počiatku súťaže a naopak, dve najzvučnejšie mená v štartovom poli, veteráni Toney Freeman a Johnie Jackson, formou sklamali. Najväčšími konkurentmi v boji o titul sa naopak stali podľa očakávaní Essa Obaid a JoJo Ntiforo, ktorých v prvom vyvolávaní doplnili Mohamad Bannout a Manuel Romero.

Do posledného vyvolávania prejudgingu sa dostali len traja pretekári, ktorí nakoniec obsadili aj stupeň víťazov. Bonaca na ňom nasledovali druhý Obaid a tretí Romero. Víťaz zaujal svojou kompletnou pripravenosťou, ktorej by sme mohli vytknúť len jediné – tenkú vrstvu vody pod kožou. Inak bol však výborne pripravený a zaujal hlavne svojimi rukami a chrbtom.

PORADIE EVOGEN GOLDEN STATE GRAND PRIX 2014:
1. William Bonac, 2. Essa Obaid, 3. Manuel Romero 4. Mohamad Bannout, 5. JoJo Ntiforo, 6. An Nguyen, 7. Akim Williams, 8. Toney Freeman, 9. Johnnie Jackson, 10. Manuel Lomeli, 11. Charles Ray Arde, 12. Keneth Jackson, 13. Santana Anderson, 14. Brain Yersky.

--- Fotogaléria z kategórie (externý odkaz)

Boj o Olympiu ešte nekončí

Pred Mr. Olympia sa uskutoční ešte profesionálna súťaž v Tampe, o ktorej vás budem počas najbližšieho víkendu opäť informovať. Už teraz majú však zaistenú účasť viacerí pretekári, ktorí si ju zaistili priamo.

Pretekári kvalifikovaní výsledkom z minuloročnej Olympie:
Phil Heath , Kai Greene, Dennis Wolf, Shawn Rhoden, Dexter Jackson.

Pretekári, ktorí sa kvalifikovali víťazstvami v tomto roku:
Ibrahim Sami Fahim, Justin Compton, Steve Kuclo, Branch Warren, Mamdouh Elssbiay, Juan Morel, Roelly Winklaar, William Bonac.

Okrem víťazstiev sa však dá na Olympiu kvalifikovať aj cez kvalifikačný rebríček, v ktorom pretekári zbierajú body za svoje umiestnenia v sezóne. Momentálne sa v ňom nachádza 23 mien, pričom na postupových pozíciách figurujú: Jonathan Delarosa (16 bodov), Victor Martinez (9 b), Evan Centopani (8 b), Lionel Beyeke (8 b) a Essa Obaid (7 b). Rovnaký počet bodov ako Obaid a teda veľkú šancu zamiešať kartami majú aj Johnnie Jackson, JoJo Ntiforo, Cedric McMillan a Fred Smalls.

Ostatné kategórie

V Sacramente sa konali aj dve ďalšie kategórie z rebríčka IFBB. O obe sa postarali ženy súťažiace vo physique. Hlavnú kategóriu vyhrala Karina Hobbsová, ktorá svojim prvým víťazstvom od roku 2012 získala postup na Olympia Weekend. Tá ovládla aj kategóriu masters, ktorej sa mohli zúčastniť aj staré pretekárky.

Výsledky – kategória physique žien: 1. Karin Hobbs, 2. Jillian Reville, 3. Heather Grace, 4. Akane Nigro-Ismeal, 5. Jennifer Robinson, 6. Jodi Marchuck, 7. Carrie Simmons, 8. Candrea Judd-Adams, 9. Leah Johnson, 10. Claire O'Connell, 11. Loan Leonard, 12. Patricia Wood, 13. Roxie Beckles, 14. Cathy Jackson.

Výsledky – kategória physique žien masters: 1. Karin Hobbs, 2. Heather Grace, 3. Carrie Simmons, 4. Candrea Judd-Adams, 5. Leah Johnson, 6. Claire O'Connell, 7. Patricia Wood, 8. Loan Leonard, 9. Cathy Jackson.

FOTO: Muscular Development