Motivácia

Tri kroky, ktoré vás privedú k akémukoľvek cieľu

26. októbra 2014
Tri kroky, ktoré vás privedú k akémukoľvek cieľu
Ak chcete byť úspešní, či už v cvičení alebo v práci, musíte si stanoviť ciele. Musíte si ich stanoviť správne a zapísať na papier. Pravidelne sa k ním vracať, motivovať sa a predstavovať si dosiahnutie cieľa. Ale ani to nestačí a pre mnohých je to viac, ako by bolo potrebné.

Niekedy sa toto všetko človek snaží urobiť, ale napriek tomu zlyhá. Dôvody sú viaceré. Chybou však je, že si ľudia neuvedomujú niektoré veci. Napríklad, že ciele nie sú len o konečnom výsledku. Ciele často pôsobia ako opak podporovania a nevedie k ním rovná cesta. Našťastie, ak zmeníte svoj prístup, existuje ľahký návod, ako dôjsť k akémukoľvek realistickému cieľu. Je jednoduchý a má len tri kroky.

Plán na dosiahnutie vašich cieľov:

Krok č. 1:
Identifikujte nevyhnutné akcie, ktoré musíte k dosiahnutiu cieľa urobiť
Ak si ciel niekde zapíšete, mal by byť špecifický, realistický a časovo ohraničený. Ale ani to niekedy nestačí. Treba k nemu aj pridať akcie, ktoré musíte robiť, aby ste ten cieľ dosiahli. Cieľ si tak nešpecifikujte len spôsobom „chcem schudnúť 10 kilogramov do 1. júna“, ale pridajte k tomu aj akcie, ktoré pre jeho dosiahnutie urobíte, napr.: „Chcem schudnúť 10 kilogramov do 1. júla tým, že bude každý deň cvičiť jednu hodinu, budem piť len čistú vodu a každý deň znížim príjem kalórii o X.“

Krok č. 2:
Vytvorte si špecifické zvyky, ktoré aplikujte každý deň
Teraz, keď už ste urobili prvý krok a stanovili ste si cieľ aj s akciami, tak tie akcie musíte robiť. A najlepšie je, aby ste si vytvorili zvyk, a tým celé ich vykonávanie uľahčili. Teraz musíte cvičiť hodinu denne, piť len čisté vodu a jesť do určitého počtu kalórii. Ak už viete, čo robiť, tak to jednoducho robiť musíte. Najťažší je prvý mesiac zmeny, ale keď vydržíte, vybudujete si zvyk a zrazu bude všetko poloautomatické.

Krok č. 3:
Zabudnite na cieľ, ktorý ste si stanovili
Nemusíte denne pozerať na cieľ, ktorý ste si stanovili. Dôležitejšie je budovať nové zvyky, ktoré vás k nemu dovedú. Sústredíte sa teda len na nevyhnutné akcie. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na schudnutie 10 kilogramov do júna, sústreďte sa na to, že každý deň musíte urobiť to, čo ste si stanovili. Každé ráno vstaňte so záväzkom, že tie akcie urobíte.

Ak tieto tri kroky absolvujete, nakoniec svoj cieľ dosiahnete. Kľúčom k úspechu na koncentrácia na cestu a nie na končený výsledok. Držíme palce, aby ste žili naplnený a úspešný život.