Päť tipov, ktoré každej žene pomôžu posilniť zdravie
Ako uhasiť smäd? Aj týmito prekvapivými spôsobmi
Váš sprievodca svetom Proteínov od A po Z
Cvičenia, ktoré môžete robiť krátko pred spaním
Reklama
Výživa

Nebezpečné kulturistické zvyky (2. časť)

ikonkaZačiatkom týždňa sme vám priniesli článok o piatich zlozvykoch, ktoré sa ľudia často dopúšťajú v posilňovni. Dnes vám prinášame ďalších päť nebezpečných kulturistických zvykov, tentokrát zameraných viac na výživu a suplementáciu.

6. Dehydratácia

Mnoho kulturistov sa snaží vypotiť posledné kilogramy, aby sa zmestili do svojej kategórie na súťaži. Ich príprava zahŕňa nebezpečné veci ako jazdenie na stacionárnom bicykli v saune či branie diuretík. Takouto dehydratáciou zvýrazňujú svoje svaly, ale za cenu poškodenie zdravia. Dehydratácia je nebezpečná, pretože zvyšuje pravdepodobnosť kŕčov, zvyšuje bolestivosť vnútorných orgánov a ovplyvňuje mentálnu kapacitu. Pite vodu pravidelne a v dostatočnom množstve. Pamätajte, že hlavne fyzicky aktívnejší ľudia potrebujú zvýšený príjem tekutín a nezabúdajte piť ani počas tréningu, a hlavne po ňom, kedy veľa vody z tela ubudne.

- - Pozri aj: Voda – prečo je jej dostatočný príjem dôležitý?

7. Príliš veľa bielkovín

Pri objemovej príprave kulturisti konzumujú 2,5 až 3 gramy bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti každý deň. Pred súťažami toto množstvo zvyšujú až na 4 gramy. Ak však prijímate nadmerné množstvo bielkovín, má to svoje negatíva – riziko zvýšenia hormónu homocysteínu, ktorý ako „tichý zabiják“ môže viesť k srdcovocievnej chorobe. Tiež sa zvyšuje riziko poškodenia obličiek a vzniku osteoporózy. Odborníci na výživu odporúčajú konzumovať maximálne 3,5 gramu bielkovín na jeden kilogram telesnej hmotnosti denne. Bežnému cvičencovi pritom stačí prijať 1,5 až 2 gramy.

- - Pozri aj: Bielkoviny – základy pre začiatočníkov

8. Užívanie nebezpečných stimulantov

Efedrín je u nás zakázaný, pretože je spojený s množstvom problémov, hoci je aj efektívny. Sú však u nás dostupné aj stimulanty a spaľovače tukov na podobnej báze, ktoré sú síce povolené, ale tiež so sebou prinášajú riziká. Mnoho športovcov si podporuje svoje tréningy bez toho, aby si boli vedomí potenciálnych rizík. Ak ich chcete predsa užívať, poraďte sa s odborníkom na výživu alebo lekárom. Ďalšou možnosťou sú kofeínové tabletky, ktoré majú menej rizík pre zdravých ľudí.

9. Nedostatočný príjem jedla pred tréningom

Mnoho športovcov trénuje na prázdny žalúdok, pretože si myslia, že tým spália viac tuku. Logikou za týmto nezdravým zvykom je, že telo využije zásoby tuku ako palivo pre tréning, keď sme ešte neprijali jedlo. Faktom je, že telo pri cvičení berie energiu zo sacharidov, a tak cvičenie na nalačno vedie k menšej efektivite tréningu a navyše vytvára predpoklady pre pocity odpadávania, nesústredenosť, únavu či v horších prípadoch dokonca stratu vedomia. Preto by ste mali 30 až 60 minút pred tréningom zjesť malé, ľahko stráviteľné jedlo, ktoré obsahuje komplexné sacharidy, ako napríklad cestoviny či zelenina a ovocie.

10. Kombinovanie uvoľňovačov so stimulantmi

Mnoho cvičencov pred tréningom užíva stimulanty, aby boli viac nabudení a energetickí počas svojho posilňovania. Niektorí z nich však po cvičení užijú aj svalové uvoľňovače, ktoré pracujú na opačnom princípe. Takéto rýchle zvýšenie krvného tlaku pred tréningom a jeho následné rapídne zníženie po tréningu však vedie k srdcovocievnym poruchám a môže dokonca spôsobiť infarkt. Ako sa tomu vyhnúť? Logika je jasná - ak potrebujete znižovať účinky stimulantu po tréningu, tak by ste v prvom rade nemali brať stimulant. V každom prípade sa však vyhnite kombinovanému užívaniu oboch doplnkov.

Nepozreli ste si predošlé zlé zvyky týkajúce sa tréningu? Použite tento odkaz:
Nebezpečné kulturistické zvyky (1. časť)

Článok bol pôvodne vydaný: 17.5.2013

Zviditeľnite svoj e-shop, firmu či produkt na našom webe!

Mohlo by vás zaujímať:

ako-uhasit-smad-aj-tymito-prekvapivymi-sposobmiAko uhasiť smäd? Aj týmito prekvapivými spôsobmivas-sprievodca-svetom-proteinov-od-a-po-zVáš sprievodca svetom Proteínov od A po Zchyby-ktorych-sa-dopustaju-ludia-na-prerusovanej-hladovkeChyby, ktorých sa dopúšťajú ľudia na prerušovanej hladovke tri-diety-ktore-palia-tuky-a-umoznia-vam-jest-co-chceteTri diéty, ktoré pália tuky a umožnia vám jesť, čo chcete spoznajte-jedlo-ktore-vam-posilni-kosti-s-mliekom-nesuvisiSpoznajte jedlo, ktoré vám posilní kosti. S mliekom nesúvisí
Vylúčenie zodpovednosti: Informácie uverejnené v článku nie sú náhradou rád špecializovaného doktora a majú len informatívny charakter. Nezodpovedáme za zranenia a ujmy, ktoré pri ich využití nastanú. Pred ich aplikovaním odporúčame konzultáciu s lekárom alebo iným odborníkom!
Facebook Twitter RSS

E-KNIHY ZADARMO   ·   COOKIES   ·   REKLAMA   ·   KONTAKT

© 2013 - 2018 SlovakFitness.sk
Webdesign and Internet media - Streftec TOPlist