Motivácia

5 tipov pre lepší spánok

12. júla 2015
5 tipov pre lepší spánok
Spánok je veľmi dôležitý pre správne fungovanie tela a ešte naberá na dôležitosti, ak sa snažíte nabrať alebo udržať svalovú hmotu. Mnoho ľudí však má problémy so zaspávaním, čo ovplyvňuje jeho kvalitu. Prinášame vám päť tipov, ktoré môžete vyskúšať predtým, ako siahnete po tabletkách.

1. Necvičte tesne pred spaním

Cvičenie môže byť prospešné a dokonca vám môže pomôcť lepšie zaspať. Ak ho však zaradíte tesne pred spaním, spôsobí to opak – ťažšie zaspíte a zhorší kvalitu spánku. Spôsobuje to vyššia teplota tela i jeho zvýšená činnosť po cvičení. Odporúča sa preto necvičiť menej ako tri až štyri hodiny pred spaním. Dovtedy by telo malo dostatočne vychladnúť.

2. Vyhnite sa neskorému alkoholu

Príjem alkoholu, aj z bežného piva, zabraňuje svalovému rastu a znižuje hladinu testosterónu. Tiež však stojí za problémami so zaspávaním, pretože vplýva na cirkadiánny rytmus a spôsobuje dehydratáciu organizmu. Navyše, telo musí alkohol metabolizovať, čo tiež zvyšuje činnosť tela a zvýrazňuje problémy so zaspávaním. Preto aj keď už zaspíte, ráno sa cítite menej vyspatí.

Cirkadiánny cyklus - zhruba 24 hodín trvajúci cyklus, ktorý zahŕňa pravidelne opakujúce sa zmeny teploty, výšky krvného tlaku, vylučovania hormónov a iných látok u človeka.

3. Regulujte príjem kofeínu

Kofeín prináša pre vás mnoho výhod, vrátane zvýšenia metabolizmu (poteší hlavne v časoch diéty), energie a zlepšenie pozornosti. Ale ak ho konzumujete príliš neskoro popoludní alebo večer, budete sa môcť cítiť nervózne. Ak sa tak cítite, je čas, aby ste kofeín vyradili z vašich plánov v neskoršom popoludní a večer.

4. Vypnite všetky elektrické zariadenia

Ak máte v miestnosti, kde spávate, elektrické zariadenia, ktoré produkujú svetlo (televízor, počítač, tablet či mobil), vypnite ich všetky do jedného aspoň polhodinu pred odchodom do postele. Zabránite tak obmedzeniu produkcie melatonínu, teda hormónu, ktorý pomáha telu udržiavať správny cirkadiánny rytmus.

5. Opustite posteľ

Ak sa neustále prehadzujete a nemôžete zaspať, okamžite vyskočte z postele. Možno to znie kontraproduktívne, ale všetok tlak a koncentrácia, ktoré venujete snahe zaspať vás v skutočnosti udržiavajú hore. Ak nezaspíte do 30 až 45 minút, siahnite trebárs po knihe a venujte sa jej aspoň polhodinu predtým, ako sa vrátite späť do postele.

Keď nepomôžu ani tieto tipy, môžete sa rozhodnúť k radikálnejšiemu riešeniu – siahnuť po liekoch na spanie. Dávajte sa však pozor na to, aby ste si vybrali také, pri ktorých nehrozí riziko závislosti.

Letný režim, pôvodne z 26.5.2013.