Výživa

Banány v sebe skrývajú veľkú silu

10. júla 2015
Banány v sebe skrývajú veľkú silu
Banán je najpopulárnejším ovocím medzi športovcami. Obsahuje totiž tri prírodné cukry – cukrózu, fruktóru a glukózu, ktoré sú skombinované s vlákninou a poskytujú okamžitú energiu. Výskumy dokázali, že len dva banány jej poskytujú dostatok na to, aby ste zvládli 90 minút vyčerpávajúceho tréningu. To však nie je všetko.

Energia totiž nie je jedinou výhodou konzumácie tohto podlhovastého ovocia z tropických krajín. Banány človeka dokážu udržať tiež v zdravotnom poriadku, pretože predchádzajú a prekonávajú množstvo ochorení a problémov, s ktorými sa môžeme v bežnom živote stretnúť.

Zaraďte banány do svojej stravy a budete bojovať proti týmto problémom:

Depresia, nervozita, predmenštruačné symptómy
Nedávna štúdia dokázala, že ľudia, ktorí trpeli depresiou, pociťovali zlepšenie svojho stavu, keď začali jedávať banány. To preto, že sa vďaka ním produkuje serotonín, ktorý človeka uvoľňuje a zlepšuje mu náladu a znižuje nervozitu. Vitamín B6 reguluje hladinu glukózy v krvi, čo dokáže ovplyvniť aj náladu u žien v predmenštruačnom období.

Banány celkovo pôsobia prospešne pre činnosť nervov a mozgu. Nervový systém upokojujú hlavne vitamíny skupiny B a na zlepšenie činnosti mozgu vplýva aj vysoký obsah draslíka, ktorý zvyšuje sústredenie a pozornosť.

Chudokrvnosť, vysoký krvný tlak
Vysoký obsah železa v banánoch má pozitívny vplyv pre produkciu hemoglobínu, čo pomáha v prípadoch chudokrvnosti, tzv. anémie. Vysoký obsah draslíka v kombinácii s nízkym výskytom sodíka vplýva aj na znižovanie vysokého krvného tlaku a znižuje riziká mŕtvice.

Zápcha, pálenie záhy, vredy
Vysoký obsah vlákniny dokáže obnoviť normálnu činnosť čriev, čo pomáha prekonávať zápchu bez pomoci preháňadiel. Zrelšie sú zase vhodné aj pri hnačke. Takisto pomáhajú pri pálení záhy a ako jediné nespracované ovocie neutralizujú aj prekyslenie a redukuje podráždenie žalúdočnej steny, teda fungujú aj pri vredoch.

Banány tiež pomáhajú pri:

„Opici“
Ak sa ráno po alkoholickom záťahu zobudíte s opicou, urobte si mliečny koktail s banánom a medom. Banán upokojí žalúdok a s pomocou medu doplní aj zásoby cukru, kým mlieko zaistí opätovnú hydratáciu tela.

Poštípaní komárom
Ak vás poštípe konár a chcete sa vyhnúť svrbeniu špecializovaným krémom, radšej siahnite na banán a potrite ním postihnutú oblasť. Mnoho ľudí si nevie tento postup vynachváliť pri redukcii svrbenia a podráždenia.

Kontrole telesnej teploty
Banán dokáže tiež znížiť fyzickú i emocionálnu teplotu, a preto sa v mnohých kultúrach často jedáva tehotnými ženami, ktoré tak zaistia, že sa ich dieťa narodí s chladnejšou teplotou.

K týmto výhodám netreba dodávať fakt, že banán je aj veľmi chutný. Navyše pomáha aj pri snahe prestať fajčiť, hoci život môže pre vysoký obsah cukrov skomplikovať pri snahe chudnúť.

Letný režim, pôvodne z 28.5.2013.